Przerost prostaty – jak sobie z nim poradzić?

przerost prostaty
Austin Distel z Unsplash

Oddawanie moczu jest dla każdego mężczyzny czymś naturalnym i tak mało znaczącym, że nie zwracamy na tę czynność żadnej uwagi. Po prostu, w momencie potrzeby, wybieramy się do toalety, aby pozbyć się zbędnego ciężaru, zalegającego w pęcherzu. Tak jest niestety do czasu, bo wraz z wiekiem, u każdego z nas, może pojawić się problem związany z przerostem prostaty.  Oto, czym jest przerost prostaty i jak sobie z nim skutecznie poradzić.

Prostata – czym jest i jakie funkcje spełnia?

Na początek, aby lepiej zrozumieć, czym jest przerost prostaty, postaramy się nakreślić funkcję tego gruczołu i miejsce jego występowania.  Prostata – gruczoł krokowy, otacza cewkę moczową każdego mężczyzny. Zlokalizowana jest dokładnie w części miednicy mniejszej, w okolicy krocza pod pęcherzem moczowym, a jedną ze ścianek przylega do przedniej ściany odbytu. Prostata, przeważnie kojarzona jest z problemami natury męskiej, jednak jej głównym zadaniem jest wytwarzanie płynu, w którym to właśnie znajdują się plemniki. Ten płyn pełni funkcję odżywczą i ochronną w procesie transportowania nasienia do kobiecej komórki jajowej. Nie da się zatem ukryć, że gruczoł krokowy, jest ważny w życiu każdego mężczyzny i pełni istotną funkcję.

Przerost prostaty – kiedy może wystąpić i czym jest spowodowany?

Przerost prostaty, prędzej, czy później, dopadnie każdego mężczyznę. Najczęściej dzieje się to po przekroczeniu magicznej granicy 45 lat. Dzieje się tak na skutek dojrzewania i zmian zachodzących w organizmie mężczyzny. Według naukowców, jest to związane z obniżoną produkcją hormonów męskich, a jak dobrze wiemy, mężczyźni produkują również hormony żeńskie. To właśnie w tych dysproporcjach produkcyjnych doszukują się przyczyny naukowcy. Ponadto, dotychczas stwierdzone czynniki, które wpływają korzystnie na przerost prostaty, to zła dieta, bogata w czerwone mięso oraz produkty mleczne, nadużywanie alkoholu oraz palenie. Te czynniki nie tylko mogą sprzyjać przerostowi, ale również zmianom nowotworowym, związanym z prostatą.

Objawy charakterystyczne dla przerostu prostaty

Powiększającą się prostatę możemy zdiagnozować po wielu oznakach, które są widoczne dla nas, mężczyzn. Dotyczą one jednak cały czas tej samej czynności – oddawania moczu. To właśnie na układ moczowy ma wpływ przerost prostaty. Jeżeli zatem, w trakcie załatwiania potrzeby, masz problem w postaci słabego i skąpego strumienia, mocz wycieka kroplami w końcowej fazie oddawania moczu lub wydłuża się Twój czas potrzebny na wizytę w toalecie, to wiedz, że są to pierwsze oznaki problemów z prostatą. Prócz problemów w trakcie załatwiania potrzeby, możesz też odczuwać silne bóle w dole brzucha i gwałtowne parcie na pęcherz. Ponadto, możesz mieć częstszą potrzebę zarówno za dnia, jak i w nocy oraz – po każdorazowym oddaniu moczu – wrażenie, że nie do końca został opróżniony pęcherz.

Jak radzić sobie z prostatą?

Na pojawiające się dolegliwości, związane z przerostem prostaty oraz zapobieganie jej rozrostowi, istnieje kilka sposobów. W pierwszej kolejności, powinieneś mieć na uwadze styl życia i dietę. Staraj się ograniczać czerwone mięso i produkty mleczne. Jeżeli zaczynasz odczuwać pierwsze skutki przerostu prostaty, powinieneś przestawić się na aktywny tryb życia i wprowadzić do niego więcej sportu.  W kąt muszą zostać odstawione produkty tytoniowe oraz wyroby alkoholowe, które od tej pory powinny mieć prawo bytu tylko okazjonalnie. Ponadto, warto, abyś wybrał się do lekarza i wykonał badanie, dla własnej wiedzy i pewności swojego stanu zdrowia.  Porada fachowca może być tutaj niezbędna i kluczowa, ponieważ nie powinieneś bagatelizować stanu zdrowia swojej męskości. Takie zaniedbanie, może doprowadzić do poważniejszych powikłań nawet w górnych drogach moczowych. Możesz też pokusić się o zastosowanie leków i suplementów diety, które pomogą Ci w zwalczaniu tej nieprzyjemności. Być może sam lekarz zaleci Ci wzięcie odpowiedniego leku. Tylko, skąd zdobyć opinie o lekach, które są Ci polecane? Istnieje wiele portali, które dostarczają informacji na temat lekarstw i suplementów.  Jednym z nich jest www.znamlek.pl. Na portalu dostępna jest szeroka baza leków, które są na naszym rynku. Znajdziesz tam przydatne informacje oraz opinie na temat wybranego leku. Taki wykaz leków to bardzo pomocna rzecz, dzięki której będziesz mógł szybko wybrać lek, który pomoże Ci z przerostem prostaty. Sprawdź sam, jakie to proste!

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: