Jak powstają pęcherze na stopach?

Jak powstają pęcherze na stopach
Cleo Vermij z Unsplash

Pęcherz pojawiający się na stopie to na ogół bolesny i nieestetyczny bąbel, który stanowi przestrzeń oddzielającą naskórek od skóry właściwej. Miejsce to wraz z pojawianiem się uszkodzenia, wypełnia się płynem surowiczym, który zgromadzony pod powierzchnią pęcherza, pełni funkcję ochronną głębszych warstw skóry i zapobiega wdaniu się infekcji poprzez uszkodzone miejsce na naszej stopie. W momencie, gdy powstały pęcherz pęka w wyniku dalszego tarcia, uszkodzona skóra staje się bardziej podatna na działanie mikrobów.

Pęcherz na stopie pojawia się najczęściej na jej podeszwie, górnej części pięty oraz na palcach, nieco rzadziej pomiędzy nimi. Dość delikatna skóra stóp poprzez bezpośredni kontakt z obuwiem, narażona jest wielokrotnie na uszkodzenia za sprawą noszenia niewygodnych, często nowych butów, które nie są dopasowane do naszej stopy i często są one zbyt sztywne, za ciasne lub też za luźne.

Niejednokrotnie jest to uciążliwe zjawisko, które wiąże się z niemałym bólem, jaki odczuwamy w trakcie chodzenia. W parze z nim idzie tkliwość na dotyk, pieczenie, zaczerwienienie oraz łuszczenie się skóry. Przebijanie bolesnych pęcherzy nie jest raczej zalecane, dobrze by doszło do samoistnego ich pęknięcia, które świadczy o wykształceniu się nowej warstwy ochronnej naszego naskórka.

Co wywołuje pęcherze

Pojawianiu się pęcherzy oprócz niewygodnego obuwia, sprzyja długie jego noszenie, o czym przekonać się można w trakcie pieszych wędrówek, czy uprawiając różnego rodzaju sport. Spodziewać się ich można zatem tam, gdzie następuje silniejsze tarcie buta o newralgiczne miejsce na stopie. Bosa stopa w pełnym obuwiu jest bardzo często gwarantem nabawienia się takiego pęcherza, a ponieważ sam proces jego powstawania pobudzają ciepło oraz wilgoć – ryzyko to wzrasta latem, w momencie, kiedy bardziej się pocimy i kiedy skóra traci swoją elastyczność. Narażone na tego rodzaju kontuzje są najbardziej w tym wypadku nasze pięty, na których jest najwięcej gruczołów potowych. Nieobojętny będzie dla nas rodzaj materiału naszych skarpet, gdzie bawełna potrafi przyspieszyć utworzenie się pęcherza na stopie. Zdeformowane stopy również bywają bardziej podatne. Winowajcą może być tu na przykład haluks, który w zdecydowanej większości występuje u kobiet.

Szybki ratunek, gdy powstaną pęcherze na stopie

Idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy pojawi się na naszej stopie pęcherz, stanowią plastry COMPEED, które zapewniają natychmiastową ulgę w bólu i zapobiegają perforacji pęcherza. Są elastyczne i dobrze dopasowują się do uszkodzonego na skórze miejsca, na którym utrzymają się do nawet kilku dni. Przy podatnych na otarcia i pęcherze stopach, zawsze warto mieć te plastry przy sobie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.COMPEED.pl

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: