Woda po goleniu, woda kolońska czy balsam. Który kosmetyk jest najlepszy dla męskiej skóry?

woda po goleniu
Ali Pazani z Unsplash

Dbanie o skórę po goleniu to niezbędny element pielęgnacji męskiej twarzy. Idealnie dopasowany kosmetyk łagodzący powinien się znaleźć na półce każdego mężczyzny. Warto go wybrać pod kątem indywidualnych potrzeb – bowiem każdy ze wspomnianych kosmetyków posiada odrębne właściwości. Golenie i każdorazowy kontakt skóry z ostrzem maszynki naraża naskórek na ściernie i uszkodzenie, dlatego tak ważne jest zadbanie o jego prawidłową pielęgnację. Poznaj każdy z poszczególnych kosmetyków i wybierz ten najlepszy dla siebie.

Woda po goleniu

Wody po goleniu popularnie oznacza się skrótem A/S, czyli „After Shave”. Kosmetyki z tej rodziny bazują na dużej zawartości alkoholu, który wykazuje działanie odkażające. Alkohol zapewnia prawidłową dezynfekcję, która jest niezbędna w przypadku golenia. Ponadto gasi krostki i zabija wszelkie bakterie, które mogą rozprzestrzeniać się pod wpływem golenia. Niezbędna jest jednak wyjątkowa ostrożność i obserwacja reakcji skóry po zastosowaniu wody po goleniu, gdyż alkohol może bardzo gwałtownie wywoływać podrażnienie całej skóry, a także powodować zaczerwienienie. Ci mężczyźni, których skóra jest skłonna do alergii i podrażnień, powinni wybierać wody oznaczane jako łagodne – dodatkowo w ich składzie mogą szukać zawartości łagodzącego aloesu. Ten kosmetyk będzie najlepszy dla mężczyzn, którzy posiadają cerę tłustą lub normalną, a dodatkowo nie zmagają się ze zbyt widocznymi niedoskonałościami. Możesz wypróbować w tym celu wodę po goleniu L’Oréal Paris, która posiada witaminy, orzeźwiający zapach i skuteczne składniki pobudzające skórę. Czasami woda po goleniu wywołuje charakterystyczne „ściągnięcie” skóry. Przy wyborze tego typu produktu bardzo ważny jest odpowiedni zapach kosmetyku, gdyż utrzymuje się on na skórze stosunkowo długo.

Woda kolońska

Woda kolońska została po raz pierwszy wyprodukowana w Kolonii w XVIII wieku. Istnieją tylko dwa rodzaje oryginalnej wody kolońskiej, gdyż ich receptura jest pilnie strzeżona – została sprzedana tylko dwóm przedsiębiorstwom.

Woda tego typu zawiera nawet do 80% alkoholu. Ponadto składa się z mieszaniny alkoholu i zapachowych olejków eterycznych, których zawartość w produkcie wynosi 3-5%. Jest zdecydowanie delikatniejsza od wody toaletowej, dlatego lepiej się sprawdzi w przypadku osób o delikatnej skórze. Warto ją stosować  nawet kilka razy w ciągu dnia w celu odświeżenia skóry. Najlepsze wody kolońskie zawierają w sobie mieszaninę nut ziołowo-cytrusowych. Najważniejsze jest przy tym zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych składników. Jeśli któryś z panów nie lubi intensywnie utrzymującego się na skórze zapachu, to woda kolońska będzie idealnym rozwiązaniem, gdyż jej aromat nie utrzymuje się na skórze zbyt długo.

Balsam po goleniu

Balsam – zgodnie ze swoją nazwą – jest zdecydowanie najłagodniejszym ze wszystkich kosmetyków po goleniu. Polecany jest w przypadku skóry suchej i bardzo przesuszonej. Balsam posiada przyjemną konsystencję, którą swobodnie można wklepać w twarz. Niektóre z balsamów zawierają dodatkową porcję prowitaminy B5, która wspomaga podrażniony naskórek i odbudowuje jego uszkodzone komórki.

Balsam po goleniu zawiera dodatkowo zdecydowanie więcej składników, które nie tylko łagodzą podrażnioną goleniem skórę, ale także ją odżywiają. Balsam zdecydowanie dłużej utrzymuje się na skórze i zapewnia jej odpowiednie nawilżenie, a ponadto orzeźwia cerę oraz zapewnia dłużej utrzymujący się zapach. Balsamu warto używać każdorazowo po goleniu, aby złagodzić efekty tej czynności. Dzięki zawartymi w produkcie wspomagającymi składnikami odżywczymi kosmetyk w odpowiedni sposób dba o męską skórę.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: