Rehabilitacja dla seniorów jest ważna – dowiedz się z jakiego powodu

Rehabilitacja dla seniorów
Nick Karvounis z Unsplash

Tak naprawdę społeczeństwo w naszym kraju jest silnie starzejące się. Struktura demograficzna ułożona jest w ten sposób, że osób w podeszłym wieku wciąż przybywa. Jak wiadomo, w podeszłym wieku jest też wiele zagrażających zdrowiu czynników. Słabną kości i mięśnie, zaś sprawność motoryczna zostaje przez to ograniczona.

W związku z tym, trzeba pracować nad usprawnianiem swojego ciała. Ale niestety, mało kto jest w stanie samodzielnie o to zadbać. W związku z tym właśnie trzeba się zdecydować na skorzystanie z pomocy specjalistów. Gdy chodzi o konkretne rozwiązania, trzeba się będzie uciec do takich metod rehabilitacyjnych, które będą się mogły przełożyć na efekty. Nawet jeśli będą się wiązały z bólem i dyskomfortem, trzeba będzie jednak mimo wszystko przejść przez ten temat, jeśli nie chcemy skończyć potem jak osoby, które będą absolutnie zależne od otoczenia, ze względu na to, że będą przykute do wózka lub łóżka.

Co więc należy zrobić?

Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedniego rehabilitanta. Odpowiedniego to znaczy takiego, który poza samym merytorycznym i technicznym przygotowaniem będzie musiał cechować się pewnymi specyficznymi elementami swojej osobowości. Po pierwsze będzie to musiała być osoba o bardzo dużych pokładach cierpliwości, potrafiąca znieść utrudniony kontakt z pacjentem, który podobnie jak małe dzieci, będzie się w stanie zawziąć konkretnie i nie zechce w ogóle wykonywać poleceń. Taka osoba musi wówczas do seniora dotrzeć. Musi tez sprawić, że taka osoba będzie chciała współpracować. I nie pomogą tutaj szantaże i krzyki, tylko i wyłącznie cierpliwość oraz dyplomacja.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz

Rehabilitant, który pracuje ze starszymi osobami musi dodatkowo dysponować bardzo dobrymi umiejętnościami interpersonalnymi. Często będzie to osoba, której pacjenci będą się zwierzać z czynników osobistych, naprawdę trzeba będzie wówczas zachować uwagę i empatię. Bez empatii tak naprawdę trzeba będzie się mocno natrudzić, konkretnie trzeba będzie się tutaj obchodzić ze wszystkimi sferami, o których będzie można rozmawiać. Wszystko musi się odbywać bardzo dyskretnie z empatią i konkretnym reagowaniem na rozmowę, ponieważ w niektórych przypadkach seniorzy mają po prostu taką zwykłą ludzką potrzebę, żeby się komuś wygadać.

Co wówczas się stanie?

Na pewno będzie to świetne, ponieważ poprawi się komunikacja z pacjentem. A stamtąd już o krok do naprawdę konkretnej jakościowej pracy, która będzie tu nastawiona na efekty. Trzeba zawsze się pilnować, starzy ludzie naprawdę są osobami delikatnymi, które łatwo do siebie zrazić. Na pewno trzeba tutaj będzie się przekonać o jeszcze jednej rzeczy. To oczywiste, że w kwestii rehabilitacji ważna jest powtarzalność. Dlatego też trzeba od razu uświadamiać seniorów, że jedno spotkanie raczej nie pomoże i  że trzeba je po prostu cyklicznie powtarzać. Ale to też szybko przełoży się na to, że pacjenci będą nam później bardzo wdzięczny.

Więcej na temat rehabilitacji pod adresem http://www.sport-med.pl/leczenie/fizjoterapia-rehabilitacja.

Materiał zewnętrzny

PODZIEL SIĘ: