Skóra twarzy mężczyzn – charakterystyka i pielęgnacja

Skóra twarzy mężczyzn
Angelika Agibalova z Unsplash

Pielęgnacja skóry twarzy mężczyzn zazwyczaj sprowadza się do nawilżania cery po goleniu. Najczęściej też na tym się kończy. Panowie przeważnie nie korzystają z zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż uważają, że jest to zbyt “babskie”. To błędne podejście. Męska skóra, jak każda inna, wymaga specjalnej troski. Poznaj szybkie sposoby oraz skuteczne kosmetyki, które pomogą Ci profesjonalnie zadbać o zdrowie męskiej skóry!

Charakterystyka skóry mężczyzn. Jaka jest w porównaniu do kobiecej?

Cerę mężczyzn można scharakteryzować poprzez określenie różnic między skórą męską a damską. Na wstępie należy zaznaczyć, iż są to biologicznie różniące się od siebie skóry. Odmienność ta uwarunkowana jest przede wszystkim sprzecznymi względem siebie predyspozycjami biologicznymi, czyli wynikającymi z natury człowieka jako kobiety i jako mężczyzny. Oto one:

  • Męska cera jest grubsza niż damska. Wynika to głównie z tego, iż mężczyznom rośnie broda, kobiety – jak wiadomo – nie przechodzą tego procesu. Skóra musi być zatem szczególnie przygotowana i uodporniona na wyrastanie, ale też pozbywanie się twardych i mocnych włosków.
  • Cechuje się jednocześnie większą tłustością – związane jest to z pierwszą różnicą. Prawidłowo natłuszczona skóra jest z natury nawilżona, co jest przydatne w procesie wyrastania włosków.
  • Posiada więcej włosów i są one grubsze, np. broda czy wąsy. Jest to spowodowane wydzielaniem testosteronu, który stymuluje wzrost silnych włosów na powierzchni skóry twarzy.
  • Mężczyźni posiadają większe zagęszczenie naczyń krwionośnych na swojej skórze, a tym samym jest ich więcej niż u kobiet. Głównie obecne są na powierzchni kości policzkowych.
  • Męska skóra cechuje się także większą obfitością powłoki hydrolipidowej. Wynika to z obecności większych – a tym samym aktywniejszych – gruczołów łojowych; u kobiet są one mniejsze, mniej aktywne i występują w mniejszej ilości.

Czy mężczyźni potrzebują pielęgnacji skóry twarzy?

Pytanie to posiada twierdzącą odpowiedź. Słowo “pielęgnacja” nie jest rozumiane tutaj tylko jako przemywanie skóry wodą, chociaż i to jest niezbędne. Pod tym terminem kryje się zapewnienie cerze komfortu i troski w taki sposób, by wyeliminować negatywne skutki będące efektem niedbałości o nią. Tak jak na skórę kobiecą, tak i na męską oddziałuje wiele zewnętrznych i wewnętrznych czynników. Mężczyźni borykają się z jeszcze jednym, niezmiernie ważnym, a mianowicie z goleniem się. Czynność ta, wraz z różnymi niepożądanymi czynnikami, może powodować zmiany skórne. Są to głównie:

  • nadmierna suchość skóry,
  • wrastające włoski,
  • zmiany w pigmentacji skóry – zaczerwienienie, rumień.

Kosmetyki dla mężczyzn

Na rynku kosmetycznym jest wiele produktów do pielęgnacji skóry twarzy dla mężczyzn. Nie należy omijać sklepowych lub aptecznych półek, lecz zadbać o zdrową cerę. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w krem nawilżający po goleniu, piankę lub żel do golenia oraz kojący balsam po goleniu. Takie i inne posiada marka Vichy w swojej linii dermokosmetyków. Vichy Homme to seria produktów dedykowanych specjalnie dla wrażliwej skóry mężczyzn. Posiadają one składniki aktywne – fukożel, adenozynę, pochodną kwasu hialuronowego, kwas salicylowy oraz kofeinę. Działają one skutecznie, a przy tym w sposób bezpieczny. Są przetestowane dermatologicznie i cechują się hipoalergicznością.

Więcej kosmetyków dla mężczyzn, ale i nie tylko, znajdziesz na stronie: http://www.vichy.pl/produkty/strona-g%C5%82owna/h.aspx.

Artykuł sponsorowany

 

PODZIEL SIĘ: