Dlaczego mężczyźni umierają wcześniej od kobiet?

Dlaczego mężczyźni umierają wcześniej od kobiet

Mężczyźni żyją krócej od kobiet. Średnio jest to 6-8 lat na korzyść pań. Dlaczego mężczyźni umierają wcześniej od kobiet? Okazuje się, że przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Sprawa prezentuje dość złożony charakter, któremu warto przyjrzeć się już dziś.

Mężczyźni częściej korzystają z używek

Niestety, z przeprowadzonych badań wynika, że panowie wykazują większą skłonność do sięgania po używki takie jak papierosy, alkohol czy narkotyki. Bardzo często popadają w nałogi, które przez wiele lat wyniszczają ich organizm. Wskutek palenia papierosów chorują na raka płuc. Alkoholizm prowadzi do marskości wątroby i problemów z trzustką. Natomiast narkotyki do ryzykownych zachowań, które mogą zakończyć się zgonem, śmierci z przedawkowania lub zanieczyszczeń narkotyku.

Faceci częściej uprawiają sporty ekstremalne

Mężczyźni mają w sobie naturalną skłonność do podejmowania ryzyka. Lubią czuć przypływ adrenaliny, jaki daje im uprawianie sportów ekstremalnych. Te, niestety, stanowią spore zagrożenia dla zdrowia i życia panów. W rezultacie mężczyźni giną podczas lotu na paralotni, wyścigów samochodowych etc.

Mężczyźni gorzej się odżywiają

Panowie nie przykładają takiej wagi do swojej sylwetki i zdrowej diety jak panie. Kobiety chcą wyglądać pięknie, dlatego pilnują tego, co trafia na ich talerz. Jedzą więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, które zmniejszają ryzyko otyłości oraz raka. W rezultacie żyją dłużej niż panowie stołujący się w barach z tłustymi, smażonymi potrawami.

Panowie mniej się ruszają

Niestety, mężczyźni lubią przesiadywać przed ekranem telewizora czy komputera. W rezultacie dość szybko tyją, mają problemy z kręgosłupem, stawami i sercem. Częściej chorują na zawał i miażdżycę. Siedzący tryb życia im nie służy, bowiem sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych.

Mężczyźni unikają badań profilaktycznych

Niestety, o ile kobiety regularnie wykonują badania profilaktyczne, w tym morfologię, pomiar ciśnienia, cytologię, mammografię czy kolonoskopię, o tyle panowie unikają lekarza jak diabeł święconej wody. Bardzo często idą do niego, gdy czują się naprawdę kiepsko i żadne leki przeciwbólowe im nie pomagają. A wtedy choroba jest już zazwyczaj zaawansowana i trudna do opanowania.

Faceci mają problem z regularnym przyjmowaniem leków

O ile panie starają się przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza i nie pominąć żadnej dawki, o tyle panowie często sięgają po nie nieregularnie, wtedy gdy poczują się gorzej lub gdy sobie o nich przypomną. Brak systematyczności nie sprzyja jednak skuteczności leczenia i w rezultacie przyjmowane medykamenty na niewiele się zdają.

Mężczyźni gorzej radzą sobie ze stresem

Panowie nie potrafią rozmawiać o emocjach, o tym, co ich trapi i boli. W rezultacie kumulują w sobie ogromny stres, z którego istnienia często nie zdają sobie sprawy. Niestety, wysoki poziom kortyzolu w organizmie sprzyja przedwczesnej śmierci wskutek zawału, udaru czy wylewu.

PODZIEL SIĘ: