Co wpływa na uczucie pompy mięśniowej?

uczucie pompy mięśniowej
Unsplash

Znana w słownictwie osób uprawiających sporty siłowe, rzeźbiących swoje ciało pompa mięśniowa budzi u wielu osób zachwyt. Szczególnie mężczyźni dążą do tego, aby ich mięśnie wyglądały jak najlepiej w trakcie i po treningu. Czy da się przedłużyć zjawisko napompowania mięśni na dłużej?

Czym jest pompa mięśniowa?

Uczucie pompy mięśniowej towarzyszy szczególnie tym osobom, które ćwiczą intensywnie i mocno się pocą. Tylko wtedy mięśnie mogą rzeczywiście wzrastać. Jak się to dzieje? Przy podwyższonym poziomie tlenku azotu tkanka mięśniowa zostaje lepiej ukrwiona. Organizm reaguje tak, dlatego, aby mięśnie zostały napełnione krwią i składnikami odżywczymi. Oczywiście na treningu i tuż po nim wyglądają idealnie, ale później efekt pięknie wyrzeźbionego ciała ginie. U jednych wcześniej, u innych później, ale nigdy mięśnie nie będą wyglądały tak jak na treningu. Uczucie pompy mięśniowej jest zawsze przyjemne dla ćwiczących. Nie tylko ze względu na wygląd, ale wpływa na lepszą jakość treningu. Daje motywację do budowania masy mięśniowej i rzeźbienia smukłej, wysportowane sylwetki.

Jak zatrzymać uczucie pompy mięśniowej na dłużej?

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, aby efekt ładnie wyrzeźbionych dużych mięśni pozostał na dłużej. Kiedy dostarczymy organizmowi odpowiednich składników odżywczych i nawodnimy go, wtedy mięśnie będę na pewno większe w czasie intensywnego treningu i po jego zakończeniu. Im większa będzie podaż węglowodanów, tym więcej wody zostanie dostarczonych do mięśni. Zbyt mała pompa mięśniowa może też wynikać ze źle rozplanowanego treningu. Regeneracja po zajęciach wysiłkowych jest również bardzo ważna i trzeba zwracać na nią szczególną uwagę.

Suplementy zwiększające efekt pompy mięśniowej

Oprócz stosowania się do powyższych wskazówek osoby chcące uzyskać efekt większych mięśni po treningu, sięgają po suplementy takie jak AAKG, Arginina czy Beta Alnina. Kupując je, trzeba zwracać uwagę na źródło pochodzenia preparatów. Najlepiej pytać o nie w dobrych aptekach i  sklepach sportowych. Są to miejsca, gdzie można uzyskać fachową poradę na temat stosowania suplementów dla sportowców. Mimo że jest tak dużo różnych preparatów zwiększających uczucie pompy mięśniowej, ich zadanie polega na jednym. Zwiększa się ukrwienie mięśni na treningu, a przez to mogą one nabrać większej objętości.

Oprócz stosowania suplementów około treningowych należy pamiętać również o wykorzystaniu odpowiednich ćwiczeń poprawiających ukrwienie mięśni. Jest to np. łączenie wolnego tempa powtórzeń ze skróceniem przerw między seriami. Efekty przyjdą wtedy szybciej.

PODZIEL SIĘ: