Jak dobrać okulary korekcyjne dla kierowcy?

okulary korekcyjne dla kierowcy
Josh Calabrese z Unsplash

Obecnie kierowcy mogą spotkać się w samochodach z rozmaitymi systemami bezpieczeństwa. Mimo ogromnych możliwości dotyczących wykrywania oraz unikania niebezpieczeństw – technologia w pojazdach aktualnie nie potrafi wyeliminować najważniejszych – dotyczących wad wzroku. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie okulary dla kierowcy. Mogą nie tylko neutralizować słabości dotyczące naszych oczu, ale również rozszerzać ich możliwości.

Okulary progresywne dla kierowcy

Każdy kierujący – w szczególności osoby po 40 roku życia – jest narażony na prezbiopię. Jest to utrata zdolności do akomodacji oka przychodząca wraz z wiekiem. Będzie to szczególnie uporczywe dla kierowców – którzy muszą podczas jazdy dokładnie widzieć obiekty znajdujące się blisko, jak i oddalone. Osłabiona zdolność do akomodacji oka podczas prowadzenia samochodu może okazać się powodem do stwarzania poważnych zagrożeń.

Jeżeli została u nas zdiagnozowana prezbiopia – optyk pomoże nam dobrać odpowiednie okulary posiadające soczewki progresywne. Co charakteryzuje szkła tego typu? Cechuje je zdolność płynnej zmiany mocy. Najmniejsza znajduje się na górze soczewki – większa z kolei jest w dolnych partiach szkła.

W efekcie nasza zdolność do akomodacji jest wspierana przez okulary. Warto zauważyć, że gdy spoglądamy w dal – nasz wzrok kieruje się ku górze. W okularach progresywnych, w tym obszarze moc jest mniejsza. Z kolei, gdy przyglądamy się obiektom znajdujących się blisko nas, kierujemy oczy w dolne partie pola widzenia – tam okulary progresywne będą mieć największą moc.

Oczywiście nie powinniśmy poszukiwać okularów tego typu na własną rękę, należy tego dokonać przy pomocy zaufanego optyka. Warto to zrobić z marką JZO (firmą produkującą soczewki okularowe) oraz skorzystać z ich wyszukiwarki gabinetów optycznych znajdującej się na stronie: www.zobacztozjzo.com.pl

Okulary dla kierowcy nie muszą wyłącznie oznaczać szkieł, które mają na celu neutralizować wady naszego wzroku. Warto również rozszerzać nasze możliwości o inne sposoby, tym samym dbając o bezpieczeństwo podczas kierowania. Dobrym rozwiązaniem okażą się być okulary do jazdy nocą. Za sprawą odpowiedniego wykonania – blokują krótkie fale świetlne (fioletowe, niebieskie oraz zielone) umożliwiając efektywniejsze przepuszczanie promieni pomarańczowych, żółtych i czerwonych.

W efekcie obiekty, które będziemy mijać na drodze są znacznie jaśniejsze, pojazdy z naprzeciwka z kolei będą nas oślepiać w mniejszym stopniu. Okulary ze szkłami tego typu świetnie sprawdzą się również podczas deszczowych i zachmurzonych dni.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: