Cholesterol a zmiany nastroju
O niekorzystnym działaniu podwyższonego poziomu cholesterolu na ludzki organizm wie niemal każdy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że może mieć on także wpływ na samopoczucie, a nawet pojawienie się depresji. Na szczęście, dzięki zmianie niektórych codziennych nawyków, w prosty sposób można utrzymać jego prawidłowe stężenie.
Szkodliwe działanie cholesterolu
Cholesterol, występujący w błonie każdej komórki organizmów zwierzęcych, ma ogromne znaczenie dla utrzymania stanu równowagi i harmonii wszystkich układów życiowych. Jego nieodpowiednie stężenie może wywołać szereg chorób i objawów, spośród których część jest groźna dla zdrowia i życia człowieka. Bardzo częstym powikłaniem wysokiego poziomu cholesterolu we krwi jest miażdżyca. Polega ona na zwężaniu światła tętnic poprzez odkładanie się blaszek miażdżycowych. Dotyczy to m.in. naczyń wieńcowych, tętnic mózgowych czy tętnicy głównej. Nierzadko dochodzi również do choroby niedokrwiennej serca, która może doprowadzić nawet do zawału serca i zgonu.
To jednak wciąż nie wszystko. W wielu publikacjach pomija się związek stężenia cholesterolu ze stanem psychicznym pacjentów. Okazuje się, że poziom poszczególnych jego frakcji może znacząco wpływać na zmiany nastroju i samopoczucie. Badania przeprowadzone kilka lat temu we Francji dowiodły, iż poziom cholesterolu może mieć wyraźny wpływ na występowanie i pogłębianie się depresji. Co ciekawe, po przebadaniu blisko 1800 osób dowiedziono, iż owa zależność jest inna u kobiet i mężczyzn. W przypadku pań kluczową rolę odgrywa dobry cholesterol HDL. Niedobór właśnie tej frakcji zwiększał ryzyko depresji (podobnie zresztą jak wspomnianych wcześniej objawów fizycznych). Wnioski dotyczące grupy mężczyzn były inne. Okazało się, iż większe prawdopodobieństwo wystąpienia skłonności depresyjnych pojawiło się w przypadku niskiego stężenia złego cholesterolu LDL. Zjawisko nie zostało w pełni wyjaśnione, niemniej domniema się, że działania zmierzające do sztucznego obniżania poziomu cholesterolu (np. głodzenie się, zamiast korekty jadłospisu) mogą przyczyniać się do nieprawidłowości. w obrębia zdrowia psychicznego.1
Normy cholesterolu we krwi
Przedziały prawidłowego stężenia cholesterolu zostały opracowane po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań z nim związanych. Dokładna norma dla jego całkowitego poziomu wynosi nie więcej niż 190 mg/dl, co jest równe 5,0 mmol/l. W przypadku złej frakcji wartość graniczna jest równa 115 mg/dl (3,0 mmol/l. Znacznie mniejsze wartości zostały wyznaczone dla dobrego cholesterolu HDL – mężczyznom zaleca się stężenie wyższe niż 40 mg/dl (1,0 mmol/l), kobietom natomiast co najmniej 46 mg/dl (1,2 mmol/l). Normy dotyczą osób bez zdiagnozowanej choroby układu krążenia lub cukrzycy.
Jak walczyć z nieprawidłowym poziomem cholesterolu?
Na obniżenie stężenia szkodliwej frakcji, a także wyrównanie proporcji między HDL i LDL, najlepiej wpływają dwa rodzaje działań – aktywność fizyczna i drobna korekta codziennego menu. Aktywny wypoczynek doskonale wpływa na pracę układu krążeniowo-oddechowego i pozwala na długotrwałe utrzymanie dobrej formy. Podobne zasługi można przypisać spożywaniu odpowiednich potraw. Do najważniejszych zasad dotyczących prawidłowego jadłospisu należą:
• ograniczenie spożycia potraw smażonych,
• spożywanie ryb 2 razy w tygodniu,
• ograniczenie spożycia czerwonego mięsa do 2-3 razy w tygodniu,
• zamiana tłuszczów zwierzęcych na roślinne.
Więcej praktycznych porad dotyczących codziennego menu dla osób z podwyższonym cholesterolem można znaleźć np. na stronie marki Benecol.
1 red. M. L Ancelin, Gender and Genotype Modulation of the Association Between Lipid Levels and Depressive Symptomatology in Community-Dwelling Elderly (The ESPRIT Study), [w:] „Biological Psychiatry”, Volume 68, Issue 2, Elsevier 2010.
Artykuł sponsorowany