Przedwczesny wytrysk

Można wyróżnić wiele zaburzeń seksualnych. Dotykają one zarówno kobiet jak i mężczyzn. W przypadku przedwczesnego wytrysku patrząc na problem fizjologicznie – jest to problem męski (szacuje się, że dotyczy to aż 28 % populacji aktywnych seksualnie na świecie). Niemniej jednak ma on również wpływ na jakość życia erotycznego obojga partnerów. Zaburzenie najczęściej dotyka młodych mężczyzn, którzy mają za sobą niewielkie doświadczenia seksualne. Przedwczesny wytrysk polega na tym, że do ejakulacji dochodzi jeszcze przed trwaniem stosunku, lub na krótko po jego rozpoczęciu.

Przedwczesny wytrysk, a psychika mężczyzn.

Istotne dla zaburzenia jest to, iż mężczyzna nie kontroluje swoich reakcji. Przyczyn przedwczesnego wytrysku można wyróżnić co najmniej kilka. Większość z nich ma związek z psychiką : jak niedoświadczenie seksualne, obawy związane z utrzymaniem erekcji w czasie stosunku. Problem może być także następstwem przebytych chorób, zbyt częstej masturbacji, rzadkich stosunków płciowych, częstej zmiany partnerów, czy niezdrowego trybu życia (palenia papierosów, nadużywania alkoholu, niewłaściwej diety), a także nadmiernego stresu.

Jak sobie radzić?

Jak radzić sobie z problemem przedwczesnego wytrysku? Przede wszystkim należy skupić się na zwalczeniu źródła nieprawidłowości. W wypadku psychologicznego podłoża pomocna może okazać się terapia, nawet bez użycia farmaceutyków. Można również stosować specjalne ćwiczenia, używać kremów bądź prezerwatyw zawierających środek znieczulających, rozładowywać napięcie bezpośrednio przed zbliżeniem (poprzez masturbację lub spożycie niewielkiej dawki alkoholu). Przede wszystkim należy jednak zdać sobie sprawę, że wiele zależy od nas samych, od systematycznych ćwiczeń. Frustracja i kompleksy związane z występowaniem przedwczesnego wytrysku powinny być zastąpione mobilizacją do zmian.

PODZIEL SIĘ: