Opieka nad starszą osobą: kiedy bliski potrzebuje znacznego wsparcia

Opieka nad starszą osobą
CDC z Unsplash

Osoby starsze, które przebyły różne choroby, bardzo często stają się tak osłabione, że dużo czasu spędzają w łóżku. Nie mają siły wstać lub robią to bardzo rzadko i na krótko, coraz mocniej się męcząc. W takiej sytuacji potrzebują odpowiedniej opieki i wsparcia. Dowiedz się, jak zadbać o ich maksymalny komfort i w jaki sposób opiekować się bliskim.

Właściwa higiena i zabezpieczenie przed nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo częsty problem dotykający starsze osoby. Jest to objaw towarzyszący typowym dla starczego wieku chorobom, jak Parkinson czy Alzheimer, pojawia się też po udarze. Brak regulacji wypróżnień może być spowodowany także osłabieniem mięśni wynikającym z ogólnego osłabienia po chorobie. Jeśli chory leży w łóżku, a przejście do toalety sprawia mu duży problem, konieczne będzie używanie pampersów dla dorosłych.

Pampersy dla dorosłych pozwalają utrzymać prawidłową higienę. Zapewniają uczucie suchości i zapobiegają przeciekaniu, co mogłoby doprowadzić do problemów z utrzymaniem w czystości pościeli osoby starszej. Dzięki nim zadbanie o czystość skóry, kąpiele czy obmywanie na łóżku także stają się łatwiejsze. Jeśli tylko senior może się poruszać, na przykład przy twojej pomocy, możesz prowadzić go do łazienki. Jednak w takiej sytuacji pampersy dla dorosłych również mogą się przydać – zapobiegają nieprzyjemnym sytuacjom, kiedy starsza osoba nie jest w stanie kontrolować pęcherza.

Pielęgnacja skóry seniora

Osoby spędzające większość dnia w łóżku potrzebują specjalnej pielęgnacji skóry. Są narażone na odleżyny i odparzenia, często pojawiające się wysypki. Także delikatna skóra miejsc intymnych wymaga pielęgnacji. Z biegiem czasu tkanka staje się bardziej delikatna i wrażliwa, dlatego ma szczególne wymagania.

Najważniejsze jest łagodne oczyszczanie skóry, usuwanie wszystkich zabrudzeń, potu, moczu czy kału. To podstawowa profilaktyka antyodparzeniowa. Warto również sięgnąć po kosmetyki i preparaty o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Aby zapobiec odleżynom, należy stosować balsamy ochraniające, przeznaczone specjalnie do tego celu. To najlepszy sposób na to, by twój bliski czuł się komfortowo.

Odpowiednia dieta seniora

Starsze osoby leżące w łóżku mają tendencję do odmawiania spożywania posiłków, często także starają się pić jak najmniej. Wszystko po to, by jak najrzadziej odwiedzać toaletę. Dlatego należy pilnować pór posiłków i często podawać płyny, by zapobiec odwodnieniu.

W większości chorób nie ma potrzeby podawania specjalnego pożywienia ani rozdrabniania dań, wprost przeciwnie – starsi ludzie mogą normalnie uczestniczyć w każdym posiłku. Warto pamiętać także o tym, że izolacja nie służy zwiększaniu zjadanych porcji, jest wręcz odwrotnie. Dlatego warto przenosić chorego, by mógł uczestniczyć w obiedzie z całą rodziną. Lepsze samopoczucie zwiększa apetyt.

Materiał zewnętrzny

PODZIEL SIĘ: