Fakty i mity o cholesterolu

cholesterol fakty i mity
freestocks z Unsplash

Wypowiadanie się w mediach o cholesterolu wyłącznie w negatywnym kontekście wywołuje wśród społeczeństwa niepokój. Czy jednak wysoki cholesterol w każdym wypadku szkodzi? Czy zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca? Co naprawdę podwyższa jego poziom? Oto garść pomocnych w rozwianiu wątpliwości faktów i mitów.

1. Cholesterol występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego – FAKT

Mylne wrażenie można odnieść, przyglądając się etykietkom olejów, margaryn i innych. Wyróżnione hasła informują: produkt nie zawiera cholesterolu! Zawierać nie może, gdyż cholesterol występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego (np. w tłustym mięsie, maśle, śmietanie czy żółtym serze). A krzykliwe hasła to bazujący na strachu konsumenta chwyt marketingowy. Produkty pochodzenia roślinnego są z kolei bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, korzystne dla redukcji cholesterolu we krwi.

2. Cholesterol zawsze szkodzi – MIT

Istnieją dwa rodzaje cholesterolu: LDL i HDL, zwane kolejno „złym” i „dobrym”. Frakcja lipoprotein LDL stymuluje odkładanie się cholesterolu w organizmie, m.in. w tętnicach, gdzie tworzy on blaszkę miażdżycową, z kolei frakcja HDL pełni rolę czynnika oczyszczającego osocze z cholesterolu. Zarówno poziom LDL, jak i HDL można wyregulować m.in. przy pomocy odpowiedniego jadłospisu, dbając o aktywność fizyczną. By obniżyć wysoki LDL, należy unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zwiększając przy tym spożywanie produktów zawierających stanole roślinne, np. marki Benecol. To substancja, która – dzięki budowie chemicznej podobnej do budowy cząsteczek cholesterolu – łączy się z nim, zapobiegając jego wchłonięciu do krwiobiegu. Poziom „zdrowego” HDL można podwyższyć, jedząc ryby, orzechy, stosując olej roślinny – produkty te zawierają zdrowe tłuszcze nienasycone. A zatem…

3. Im niższy poziom cholesterolu, tym lepiej – MIT

Poziom cholesterolu HDL powinien być jak najwyższy – najlepiej chroni on serce i przeciwdziała miażdżycy, gdy przekracza 60 mg/dl. Niedobór cholesterolu może niekorzystnie odbić się na zdrowiu – niski poziom naukowcy wiążą ze stanami lękowymi i depresją. Zaszkodzić może również kobietom w ciąży.

4. Im wyższy poziom cholesterolu, tym większe ryzyko zawału serca – FAKT

Cholesterol LDL odkłada się w tętnicach w postaci blaszki miażdżycowej, powodując zwężenie ich światła, a w następstwie utrudnienie transportu krwi. Z kolei miażdżyca prowadzić może do choroby wieńcowej, która ujawnia się w postaci bólów w klatce piersiowej, zawału serca, a nawet nagłego zgonu. Ważne, by o prawidłowy poziom cholesterolu dbać niezależnie od tego, czy badanie wykryje nieprawidłowości – odpowiednie odżywianie się, uprawianie regularnej aktywności fizycznej i ograniczenie nałogów z pewnością nie zaszkodzą organizmowi.

5. Osoby z wysokim poziomem cholesterolu LDL powinny zrezygnować z jedzenia jajek – MIT

Nie zrezygnować, a ograniczyć. Prawdą jest, że jajko zawiera ponad 200 mg cholesterolu, podczas gdy dzienna norma wynosi ok. 300 mg. Pozwalając sobie na lubiany przysmak, należy kontrolować pozostałe pozycje dziennego jadłospisu, ograniczając mięso i jego przetwory. Pomocne mogą być tabele zawartości cholesterolu w 100 g części jadalnych produktu spożywczego, które znaleźć można chociażby w Internecie.

6. Nie tylko niewłaściwe odżywianie, lecz również stres może mieć wpływ na podwyższenie poziomu cholesterolu – FAKT

Życie w ciągłym napięciu prowadzić może do poważnych konsekwencji w postaci podwyższenia w organizmie poziomu LDL, a w efekcie nagłego pęknięcia blaszki miażdzycowej i zawału serca. Ponadto badania wykazały, iż stres zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego, który objawia się m.in. zmniejszonym poziomem HDL1.

1 Horri N., Haghighi S., Hosseini S.M., Zare M., Parvaresh E., Amini M., Stressful life events, education, and metabolic syndrome in women: are they related? A study in first-degree relatives of type 2 diabetics [w:] http://www.ncbi.nlm.nih.gov, dostęp 10.02.2015

Artykuł partnerski

PODZIEL SIĘ: