Niskie libido
Niski popęd seksualny na ogół przypisuje się kobietom. Dużo w tym stereotypów, częściowo wynikających z kulturowych uwarunkowań, jakie narzuca nam społeczeństwo (a często także tradycja kościelna). Często problem ten bywa bagatelizowany. Tymczasem niski popęd nie jest kwestią wyboru kobiety, wstydu czy pruderii, a może wynikać m.in. z problemów zdrowotnych. Niestety takie postrzeganie libido bierze się z faktu, że część pań tłumi bądź ukrywa swoje potrzeby, chcąc sprostać normom kulturowym jakie są nam narzucane.
Frustracja seksualna.
Tymczasem zaburzenia libido mogą negatywnie wpływać zarówno na charakter relacji z partnerem, jak i na samopoczucie kobiety. Frustracja seksualna rodzi nie tylko konflikty wśród domowników, ale też w społeczeństwie. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że seks pozwala na zredukowanie napięcia. Męski popęd seksualny na ogół wiąże się z fizjologią. Problem niskiego libido w większości dotyczy panów z zaburzeniami erekcji. Tymczasem u kobiet większy udział w problemie ma sfera psychologiczna, jednak nie należy zapominać też o zmianach w organizmie. O ile przyczynami psychicznymi niskiego libido są stres i przemęczenie (a także doznane w przeszłości traumy seksualne), to w wymiarze fizycznym dołączyć się mogą: problemy z funkcjonowaniem układu krążenia, dyspareunią (suchością pochwy), zaburzenia hormonalne (niedobór estrogenów).
Depresja, nadużywanie alkoholu, a libido.
Niskie libido może być także jednym z objawów depresji, a także innych schorzeń psychicznych. Również nadużywanie alkoholu czy narkotyków negatywnie wpływa na nasz popęd seksualny. Trudniej też przez nie odczuwać satysfakcję podczas zbliżenia.
Brak popędu seksualnego występuje również jako jeden z objawów: zaburzeń metabolicznych (jak cukrzyca), nadciśnienia, chorób nowotworowych czy neurologicznych schorzeń. Stąd – powinien stanowić on powód do odbycia konsultacji z lekarzem. Wizyta taka pomoże odnaleźć przyczynę niskiego libido, a także zapoczątkuje skuteczną terapię, dostosowaną do potrzeb pacjenta.