Wiele przyczyn nieświeżego oddechu

Wiele przyczyn nieświeżego oddechu
Yohann LIBOT z Unsplash

Nieświeży oddech, którego skojarzeniem często jest najzwyklejszy brak higieny, pojawia się także u osób, które regularnie szczotkują zęby. Przykry zapach z ust może być związany choćby ze spożywanym pokarmem oraz z paleniem tytoniu. Jednak poza tak oczywistymi przyczynami nieświeżego oddechu są także inne. Warto je przybliżyć.

Kłopoty żołądkowe

Nieświeży oddech często bywa wynikiem zaburzeń żołądkowych. Kłopoty trawienne bądź zaburzenia jelitowe mogą powodować pojawianie się nieprzyjemnego oddechu w jamie ustnej. Również brak równowagi między bakteriami w układzie pokarmowym może łączyć się z nieprzyjemnym oddechem. Rozwiązaniem problemów to zarówno płyn Listerine, jak i zmiana diety (w tym stosowanie probiotyków).

Stan uzębienia

Nieprzyjemny oddech często łączy się z próchnicą i innymi chorobami w jamie ustnej. Część z nich wynika zarówno z braku higieny, jak również ze strachu przed wizytą u dentysty. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także brak przykrego zapachu z ust. Płyny do płukania, takie jak Listerine, powinny być elementem codziennej higieny, obok szczotkowania i czyszczenia nićmi dentystycznymi. Higiena to podstawa, aby zmniejszyć lub zlikwidować nieświeży oddech. Przyczyny pojawiania się uciążliwej dolegliwości to cenna wskazówka pozwalająca na zmianę codziennych nawyków.

Kłopoty z zatokami

Nieświeży oddech może być związany z chorobami zatok. Dzieje się tak, kiedy nadmiar wydzieliny spływa do gardła, tworząc świetną pożywkę dla bakterii, czego wynikiem jest nieprzyjemny zapach. W takich przypadkach wizyta u lekarza pierwszego kontaktu bądź laryngologa wystarczy, aby pozbyć się kłopotów z nieprzyjemnym zapachem z ust oraz by wyleczyć zatoki.

Medykamenty

Patrząc na ulotki produktów farmaceutycznych, można dowiedzieć się o wielu skutkach ubocznych. Niektóre z leków mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na nieświeży oddech. Przyczyny pośrednie to suchość w gardle i ustach. Inne medykamenty mogą uwalniać związki chemiczne, które podobnie jak w przypadku intensywnych w aromacie produktów spożywczych, mogą powodować przykry zapach z ust.

Choroby

Chorobą, która często łączy się z pojawianiem się przykrego zapachu z ust, jest cukrzyca. Nadmiar glukozy w jamie ustnej powiązany jest ze zwiększoną ilością bakterii, co może prowadzić między innymi do infekcji i chorób dziąseł i tym samym odpowiadać za nieświeży oddech. Przyczyny łatwiej zdiagnozować, kiedy stwierdzono cukrzycę.

Drugą chorobą, często sprzęgniętą z nieodpowiednią higieną i złym stanem uzębienia, jest halitoza. Najważniejsze przyczyny pojawiania się tej przypadłości to: ubytki w uzębieniu, choroby dziąseł, kiepski stan protez dentystycznych oraz nieodpowiednia dieta. Halitoza to także częsta przypadłość miłośników kawy, papierosów i alkoholu.

Dowiedz się więcej na: https://www.listerine.pl/%C5%9Bwie%C5%BCy-oddech/przyczyny-nie%C5%9Bwie%C5%BCy-oddech

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: