Nadmiar testosteronu

Testosteron jest hormonem, który odpowiada za równowagę w organizmie mężczyzny. Wpływa zarówno na stan psychiczny jak i fizyczny. To dzięki produkowanemu w jądrach testosteronowi organizm ma męskie znamiona (jak zarost, określona barwa głosu, siła mięśni). Prawidłowe stężenie testosteronu w organizmie wynosi od 2,2 do 9,8  nanogramów na milimetr krwi. Zarówno zbyt niska jak i zbyt wysoka produkcja hormonu  może powodować problemy zdrowotne.

Szkodliwy nadmiar testosteronu.

Nadmiar testosteronu również może nieść ze sobą szkodliwe dla organizmu konsekwencje. Zazwyczaj nadmiar testosteronu nie występuje samoistnie, ale w wyniku zmian chorobowych (np. nowotworowych), bądź w wyniku stosowania niewłaściwej suplementacji. Przyjmowanie preparatów podwyższających poziom testosteronu może mieć takie skutki jak: ginekomastia (czyli powiększenie piersi, kiedy testosteron przekształca się w estrogen); pojawienie się owłosienia na ciele, a ubytek tego na głowie; występowanie wyprysków i innych zmian skórnych, łojotoku; przedłużające się (i bolesne) wzwody; skłonność do nadmiernej agresji; zaburzenia neurologiczne (czucia skórnego, pamięci, bóle głowy) oraz zaburzenia psychiczne (lęki, urojenia, halucynacje); spadek odporności, obrzęki stawów, wymioty, biegunkę. Jak leczyć nadmiar testosteronu?

Styl życia – bardzo ważny.

Zazwyczaj wystarczy zaprzestanie stosowania preparatów zawierających związki anaboliczne. Konieczna jest również zmiana stylu życia, aby wyeliminować ataki agresji i inne psychiczne odchylenia od normy. Czasami potrzebna jest terapia (zwłaszcza w przypadku uzależnienia od środków zawierających testosteron).

PODZIEL SIĘ: