Mało inwazyjne leczenie żylaków powrózka nasiennego

Mało inwazyjne leczenie żylaków powrózka nasiennego
Usman Yousaf z Unsplash

Mało inwazyjne leczenie żylaków powrózka nasiennego w tym leczenie laparoskopowe czy mikrochirurgiczne. Na czym polegają i czego możemy spodziewać się po tych zabiegach?

Żylaki powrózka nasiennego to schorzenie, które dotyka 15% mężczyzn. W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie powodują objawów. U części pacjentów pojawiają się niespecyficzne dolegliwości bólowe w obrębie moszny, a u ok. 30-40% pacjentów schorzenie to może być powodem niepłodności. W przypadku objawowego przebiegu choroby oraz w sytuacji kiedy schorzenie prowadzi do niepłodności konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego Jakie metody zabiegowego leczenia żylaków powrózka nasiennego może zaproponować nam specjalista? Czego możemy spodziewać się po zabiegu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Usunięcie żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową

Warikocelektomia laparoskopowa, czyli usunięcie żylaków powrózka nasiennego przy użyciu laparoskopu, jest małoinwazyjnym zabiegiem, trwającym około 45-60min. Pacjent w znieczuleniu ogólnym ma wykonywane trzy nacięcia w powłokach brzusznych, przez które wprowadza się kamerę endoskopową oraz narzędzia chirurgiczne. Następnie chirurg odnajduje poszerzone naczynia żylne a następnie je wydziela i preparuje. W kolejnym etapie operator zaklipsowywuje i/lub przecina zlokalizowane wcześniej żyły, aby zapobiec nieprawidłowemu odpływowi krwi do powrózka nasiennego. Pobyt pacjenta w szpitalu po warikocelektomii laparoskopowej trwa zwykle 1 dobę.

Operacja usunięcia żylaków powrózka nasiennego metodą mikrochirurgiczną

Kolejnym skutecznym sposobem leczenia żylaków powrózka nasiennego jest metoda mikrochirurgiczna. Pacjent w znieczuleniu ogólnym ma wykonywane jedno nacięcie w pachwinie, przez które urolog dokonuje wypreparowania powrózka nasiennego. W dalszej kolejności przy użyciu mikroskopu chirurgicznego, który zapewnia odpowiednie powiększenie pola operacyjnego, zmienione chorobowo naczynia są podwiązywane i/lub klipsowane. Procedura trwa około godziny, a chory może następnego dnia opuścić szpital.

Robotyczne usunięcie żylaków powrózka nasiennego

Leczenie żylaków powrózka nasiennego z użyciem robota chirurgicznego to jedna z najnowocześniejszych technik, która pozwala osiągnąć wysoką precyzję zabiegu. Podobnie jak w metodzie laparoskopowej przez trzy nacięcia w powłokach brzusznych wprowadza się kamerę endoskopową i narzędzia chirurgiczne, przymocowane do ramion robota. Operator przeprowadzający zabieg siedzi przy konsoli robotycznej, z której poziomu steruje narzędziami, lokalizuje poszerzone żyły jądrowe i dokonuje ich zaklipsowania i/ lub przecięcia.

Embolizacja żylaków powrózka nasiennego a metody chirurgiczne

Innym sposobem leczenia żylaków powrózka nasiennego jest embolizacja, czyli metoda niechirurgicznego leczenia . Wykonuje się ją w gabinetach radiologicznych naczyniowych, nie wymaga znieczulenia ogólnego, a pacjent spędza w placówce medycznej tylko od 3 do 4 godzin po zabiegu. Procedura rozpoczyna się od nacięcia w pachwinie o długości 1mm , przez, które do żyły udowej wprowadza się cewnik i dociera do poszerzonych żył. Przez cewnik podaje się materiał embolizacyjny (spiralę) z jednoczesną sklerotyzacją lub klejeniem poszerzonych splotów żylnych.

W odróżnieniu od metod chirurgicznych embolizację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Jedno nacięcie na skórze nie pozostawia blizn i nie wymaga zakładania szwów. Brak klasycznego cięcia gwarantuje mniejszą brak blizn i szwów. Ponadto chirurg z jednego nacięcia w pachwinie może dokonać usunięcia obustronnych żylaków powrózka nasiennego. Mimo tak wielu zalet metody leczenia żylaków powrózka nasiennego, jaką jest embolizacja, nie zawsze będzie ona najlepszym wyborem dla pacjenta. Zazwyczaj przeprowadza się ją, gdy metody chirurgiczne zawiodły i nie dały oczekiwanego efektu terapeutycznego.

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji żylaków powrózka nasiennego?

Niezależnie od wyboru metody leczenia pacjent przez kilka dni może odczuwać dyskomfort po zabiegu. Jeśli wystąpią objawy w postaci obrzęku moszny lub niewielki ból w miejscu operowanym nie należy się niepokoić, jest to normalna sytuacja po zabiegu, a dolegliwości powinny po jakimś czasie ustąpić samoistnie. Przez następne kilka tygodni (2-4) niewskazany jest intensywny wysiłek fizyczny, zaleca się odpoczynek. Dodatkowo rekomendowane jest noszenie obcisłej bielizny. Całkowity czas trwania rekonwalescencji zależy od techniki operacyjnej jak i indywidualnej wrażliwości pacjenta ale w większości przypadków wynosi ona kilka dni.

PODZIEL SIĘ: