Impotencja

Choć impotencja może być zarówno męskim, jak i kobiecym problemem, to jednak to schorzenie częściej dotyka mężczyzn. Impotencja jest to niezdolność do odbycia pełnego stosunku. Wiąże się z zaburzeniami wzwodu (jego brakiem lub niedostateczną erekcją) lub wytrysku.Za erekcję odpowiada szereg mechanizmów w organizmie mężczyzny. Problemy związane ze wzwodem nie mogą być traktowane jako „coś normalnego”. Warto zasięgnąć porady specjalisty, tym bardziej, że impotencja może mieć różne przyczyny. Wbrew obiegowym opiniom – wiek jest tylko jedną z nich. Ze względu na podłoże zaburzeń wyróżniamy: impotencję na tle hormonalnym – związaną z okresem andropauzy oraz obniżającym się poziomem testosteronu w organizmie, impotencję na tle krążeniowym (najczęstszą postać zaburzeń) – będącą następstwem problemów z układem naczyniowym, jak zawał mięśnia sercowego, miażdżyca, udar mózgu czy nadciśnienie, impotencję neurogenną – u której źródeł znajdują się rozmaite urazy i choroby kręgosłupa (w którym znajduje się ośrodek erekcji), impotencję psychogenną – związaną z zaburzeniami psychicznymi, lękami, zahamowaniami (częsta postać u młodszych mężczyzn), impotencję mieszaną – wywołaną przez kombinację różnego rodzaju czynników (jak przewlekłe choroby, stres, zaburzenia hormonalne…).
Czasami u źródeł impotencji może leżeć używanie niektórych farmaceutyków – jak leki na nadciśnienie, leki psychotropowe, przeciwdepresyjne, środki stosowane w leczeniu raka prostaty, sterydy anaboliczne. Również niewłaściwa dieta oraz niezdrowy i nieregularny tryb życia mogą negatywnie wpływać na sprawność seksualną u mężczyzn.
Niestety – wciąż jeszcze niewielu panów szuka pomocy u specjalisty. Wolą oni leczyć się na własną rękę, preparatami dostępnymi bez recepty. Tymczasem farmaceutyki te nie zawsze są w stanie pomóc. Aby podjąć odpowiednią terapię konieczne jest bowiem rozpoznanie przyczyny zaburzeń. Dopiero wykonaniu badań diagnostycznych umożliwia rozpoczęcie leczenia, które może opierać się na: podawaniu leków farmakologicznych doustnych, podawaniu leków w formie iniekcji, psychoterapii, leczeniu z zastosowaniem urządzeń próżniowych czy leczeniu operacyjnemu.

PODZIEL SIĘ: