Choroba POChP – objawy, których nie powinno się bagatelizować

Choroba POChP
Grafika dostarczona przez partnera

Objawy choroby POChP (Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc) bywają nieswoiste i nie zawsze jednoznacznie wskazują na poważny problem zdrowotny w płucach i drogach oddechowych. To dlatego wielu chorych jest diagnozowanych na późnym etapie zaawansowania choroby, kiedy to możliwości leczenia są już mocno ograniczone. Zachowaj więc czujność i nie lekceważ nawet z pozoru mało istotnych objawów, które mogą świadczyć o POChP.

POChP – co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia dróg oddechowych i płuc. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje POChP jako trzecią najczęstszą przyczynę umieralności.

Choroba w wielu przypadkach prowadzi również do życiowej niesamodzielności i inwalidztwa, skazując chorego na uzależnienie się od pomocy innych osób. Chorzy na POChP w zaawansowanym stadium choroby mogą mieć trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubieranie się, umycie, przyrządzenie sobie posiłku czy nawet przejście z jednego pomieszczenia do drugiego.

To warto wiedzieć:

POChP to choroba ogólnoustrojowa, rzutująca na wszystkie funkcje życiowe organizmu.

Dodajmy również, że POChP mogą towarzyszyć inne choroby, w tym: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zespół metaboliczny, cukrzyca, osteoporoza, rak płuca czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Kto najczęściej choruje na POChP?

Stan zapalny w układzie oddechowym, którego konsekwencją jest POChP, wywołuje długotrwała ekspozycja na szkodliwe czynniki środowiskowe. Najważniejszym z nich jest dym tytoniowy. To właśnie palacze wyrobów tytoniowych po 40. roku życia wciąż stanowią największą grupę osób, u których diagnozuje się Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (zaznaczmy przy tym, że dotyczy to również osób palących biernie oraz byłych palaczy wyrobów tytoniowych).

Drugą najważniejszą grupę ryzyka POChP tworzą osoby, które są narażone na szkodliwe czynniki środowiskowe (przede wszystkim o pyły, gazy oraz zanieczyszczenie powietrza) w związku z wykonywaną pracą zawodową. Dlatego – w dużym uproszczeniu – mówi się, że POChP to choroba górników, hutników, metalurgów, pracowników zakładów chemicznych, operatorów maszyn budowlanych, kosmetyczek, sprzątaczek, a także rolników.

Poznaj najważniejsze objawy choroby POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba, która przez bardzo długi czas może się rozwijać zupełnie bezobjawowo lub skąpo-objawowo. Co ważne, objawy charakterystyczne dla tej choroby często są lekceważone i przypisywane prozaicznym problemom zdrowotnym (np. przeziębieniu) lub zrzucane na karb np. palenia wyrobów tytoniowych.

Dlatego każda osoba po 40. roku życia, która znajduje się w grupie ryzyka POChP, powinna bacznie obserwować swój organizm i reagować, gdy zauważy u siebie te objawy:

  • Przewlekły kaszel – podkreślamy, że kaszel towarzyszący POChP nie ma charakteru napadowego (m.in. to odróżnia tę chorobę od astmy) i utrzymuje się zarówno w ciągu dnia, jak i rano oraz wieczorem.
  • Duszność – u niektórych osób duszność może się pojawiać tylko w trakcie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim, natomiast w zaawansowanym stadium choroby objaw ten może się utrzymywać także w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny – wydzielina z płuc czasem może mieć ropny charakter. Jeśli natomiast zawiera skrzepy krwi, to jest to wyraźny sygnał, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
  • Obniżona tolerancja wysiłkowa – czyli po prostu zwiększona męczliwość, brak sił do uprawiania sportu, szybkie męczenie się przy wykonywaniu różnych podstawowych czynności, jak wchodzenie po schodach, spacerowanie, a nawet ubieranie się, przyrządzanie posiłków, sprzątanie etc.

O objawach choroby POChP czytaj też na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Gdzie się zgłosić, gdy zaobserwujesz u siebie te objawy?

Będąc w grupie ryzyka i mając objawy choroby POChP warto jak najszybciej skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz na podstawie zebranego wywiadu i badania osłuchowego oceni, czy skierować pacjenta do poradni pulmonologicznej, w której będzie kontynuowana diagnostyka (m.in. z wykorzystaniem badania spirometrycznego).

Leczenie POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba, której nie można wyleczyć – prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych i płucach. Leczenie skupia się więc na łagodzeniu objawów choroby. Celem terapii  zmniejszenie nasilenia objawów, prewencja zaostrzeń choroby,  umożliwienie choremu samodzielnego funkcjonowania oraz zapewnienie przyzwoitego komfortu życia.

PODZIEL SIĘ: