Rękawice medyczne – jakie są ich rodzaje i czym różnią się od siebie?

Rękawice medyczne
3DVisu z Unsplash

Rękawice medyczne zaliczane są do podstawowych elementów higienicznych w pracy lekarza, kosmetologa, stomatologa, jak i mechanika chroniącego skórę dłoni przed detergentami i patogenami. Rękawice jednorazowe są przydatne w bardzo wielu sytuacjach. Na rynku można spotkać wiele rodzai rękawiczek medycznych – lateksowe, nitrylowe, winylowe. Które są najlepsze? Jakie są główne różnice między nimi?

Rękawiczki medyczne a gospodarcze

Rękawice medyczne różnią się od rękawic gospodarczych przede wszystkim tym, iż ich jakość jest potwierdzona przez atesty CE. Są produkowane zgodnie z opracowanymi normami EN 455. Rękawice medyczne zapewniają rozciągliwość, posiadają pozytywną ocenę biologiczną, odporność na rozrywanie, określoną trwałość (np. dwa lata od daty produkcji) i z pewnością nie posiadają żadnych otworów, przez które mogłyby dostać się patogeny. Gumowe rękawice gospodarcze nie muszą mieć przeprowadzonych specjalistycznych atestów.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu rękawic medycznych?

W trakcie wyboru rękawiczek medycznych należy pamiętać, aby dopasować ich typ do rodzaju wykonywanej pracy. Im warunki są trudniejsze, tym ważniejsze jest dopasowanie rękawiczek, np. stomatolodzy nie powinni korzystać z rękawic winylowych, które nie przylegają całkowicie do skóry dłoni, przez co ograniczają precyzyjność ruchu. Rękawiczki nie powinny krępować palców, natomiast muszą zapewnić dobre czucie i pewny chwyt.

Rękawice medyczne – rodzaje

Na rynku są dostępne trzy rodzaje rękawic medycznych, a mianowicie:

  • Rękawice lateksowe – produkowane są z naturalnego kauczuku. Są bardzo elastyczne i wytrzymałe, idealnie dopasowują się do kształtu dłoni. Chronią przed krwiopochodnymi patogenami oraz niebezpiecznymi chemikaliami. Są one dostępne w wielu kolorach.
  • Rękawice nitrylowe – jest to produkt wykonany z syntetycznego tworzywa – kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Rękawice te są doskonałe dla osób mających alergię na lateks i jego pochodne. Ten rodzaj rękawic jest delikatniejszy niż lateksowy, przy czym odporniejszy na rozdarcia i przetarcia.
  • Rękawice winylowe – jest to produkt z plastyfikowanego polichlorku winylu, a więc tzw. PCV. To rękawice medyczne, które chronią przed środkami chemicznymi oraz drobnoustrojami. Rękawice winylowe są nieco mniej wytrzymałe od pozostałych. Istotą w stosowaniu tego typu rękawic jest dobranie właściwego rozmiaru do dłoni.

Zbyt małe rękawice medyczne obniżają sprawność manualną, utrudniają dłuższe prace, uciskają dłonie, mogą prowadzić do podrażnień i nadmiernej potliwości. Za duże rękawice zmniejszają precyzję pracy oraz zwiększają ryzyko zakażenia i zanieczyszczenia dłoni. Rękawice medyczne chronią przed podrażnieniem skóry środkami chemicznymi i zakażeniem. Są one jednorazowe – więc należy je wymienić po każdym użyciu. Po zdjęciu rękawic należy umyć ręce zgodnie z zasadami higieny. Zużyte rękawice medyczne powinno się wyrzucić do pojemników na odpady medyczne.

PODZIEL SIĘ: