Dlaczego częste mycie rąk jest zalecane przy koronawirusie?

częste mycie rąk
Matthew Tkocz z Unsplash

Koronawirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 stał się na przestrzeni ostatnich miesięcy problemem globalnym. Nie wszyscy jednakże wiedzą, czym się charakteryzuje, jakie są jego objawy oraz jak można zapobiegać roznoszeniu się tego wirusa. Wśród typowych objawów występujących u osoby zarażonej znajdują się: gorączka, katar, kaszel, osłabienie organizmu, bóle mięśni oraz głowy. Każdy, kto zaobserwuje u siebie podobne dolegliwości, a mógł mieć kontakt z kimś, kto jest zarażony bądź jest nosicielem, powinien niezwłocznie poinformować o tym jednostkę epidemiologiczną, która przedsięweźmie kolejne kroki w celu wykonania testu diagnostycznego wykazującego obecność koronawirusa. 

Mycie rąk jako profilaktyka przed koronawirusem

Naukowcy zajmujący się badaniami nad profilaktyką oraz charakterystyką koronawirusa orzekli, że podobnie, jak ma to miejsce w przypadku większości wirusów, przenosi się on drogą kropelkową. Oznacza to, że zarazić można się przez kontakt zarazków z ustami, rękami oraz nosem. Najczęściej ich nośnikiem są dłonie, dlatego niezwykle ważne jest dokładne i częste mycie rąk. Obecnie, jako, że nie została jeszcze opracowana szczepionka przeciwko koronowirusowi, mycie rąk stanowi jedną z najistotniejszych form walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. Warto zauważyć, że większość ludzi nałogowo dotyka swojej twarzy – w miarę możliwości należy się tego wystrzegać, a już z pewnością nie robić tego wówczas, gdy nie mamy możliwości umycia lub odkażenia rąk tuż przed kontaktem z twarzą – podkreśla Anna Jareczek prowadząca blog o higienie Higieniczny.pl.

Jak często należy myć ręce?

Według specjalistów, aby zminimalizować ryzyko zarażeniem się koronawirusem ręce należy myć:

  • po wydmuchaniu nosa,
  • po każdym kichnięciu,
  • przed dotknięciem dłonią twarzy,
  • przed dotknięciem i spożyciem jedzenia,
  • po jakimkolwiek kontakcie ze zwierzętami,
  • przed i po kontakcie z osobą chorą,
  • po dotknięciu zanieczyszczeń komunalnych,
  • po każdej wizycie w toalecie,
  • po każdym powrocie do domu.

W instytucjach takich jak: szkoła i zakład pracy, ręce należy myć najczęściej jak jest to możliwe!

Jak prawidłowo myć ręce?

Pomimo tego, że mycie rąk jest czynnością, którą wykonuje się nawet kilkadziesiąt razy dziennie, to nie wszyscy wykonują ją prawidłowo. Według zaleceń specjalistów, dłonie należy myć przez minimum 30 sekund. Dopiero wówczas pozbywamy się z rąk zarazków.

Instrukcja mycia rąk

Dłonie trzeba zmoczyć czystą, bieżącą wodą, a następnie nałożyć na nie mydło. Ręce należy szorować przez minimum 30 sekund intensywnie pocierając nimi o siebie wytwarzając pianę. Nie wolno zapominać o miejscach pod paznokciami oraz między palcami. Szczególną uwagę trzeba zwrócić także na dokładne umycie wierzchu dłoni. Następnie, powstałą pianę należy dokładanie zmyć pod bieżącą wodą. Jej temperatura nie ma wpływu na pozbywanie się zarazków, dlatego można ją dostosować do własnych preferencji. Po zakończeniu mycia, dłonie trzeba wytrzeć w ręcznik papierowy lub osuszyć je powietrzem. W miejscach publicznych rekomendowane jest korzystanie wyłącznie z ręczników papierowych.

PODZIEL SIĘ: