Męskie dolegliwości

Mężczyźni są uważani za „silniejszą płeć”. Przypisuje się im wytrzymałość i lepsze zdrowie. Tymczasem to panowie są gorzej przystosowani do zwalczania chorób. Dlaczego tak się dzieje? Częściowo winę ponosi testosteron. Hormon ten jest odpowiedzialny za tłumienie bólu w organizmie, ale może również osłabiać odporność organizmu. Dodatkowo – testosteron odpowiada za poprawne funkcjonowanie organizmu, jednak z czasem jego ilość gwałtownie spada. Wtedy zaczynają się odczuwalne dolegliwości. Mimo to jednak mężczyźni rzadziej decydują się na wizytę u lekarza, regularne przeprowadzanie profilaktycznych badań…Zazwyczaj muszą być do podejmowania takich kroków nakłaniani (w dużej mierze przez partnerki). Tymczasem – istnieją pewne typowe męskie choroby, które mogą atakują nie dojść że często, to jeszcze niepostrzeżenie. Należą do nich na przykład:

  • rak prostaty – jeden z najczęstszych nowotworów wśród mężczyzn, a zarazem przyczyna wielu zgonów (w Polsce na drugim miejscu – po raku płuca – pod kątem śmiertelności), choroba we wczesnym stadium nie daje wyraźnych objawów, rozwija się powoli, Do przyczyn raka prostaty zaliczamy zarówno czynniki genetyczne, jak i : zaburzenia równowagi hormonalnej, podeszły wiek, otyłość oraz czynniki środowiskowe. Leczenie tego nowotworu zależy od stopnia zaawansowania, należy jednak podkreślić, że najlepsze rokowania występują przy wczesnym rozpoznaniu,
  • rak pęcherza moczowego – nowotwór rozwijający się z nabłonka przejściowego, wyścielającego pęcherz moczowy, tkanka zaczyna się w niekontrolowany sposób rozrastać, nacieka na narządy otaczające pęcherz, choroba jest wyleczalna pod warunkiem wczesnego wykrycia. Narażeni są przede wszystkim mężczyźni w wieku powyżej 60 lat, obciążeni genetycznie, a także palący papierosy. Do głównych objawów zaliczamy : pojawienie się krwi w moczu, trudności w oddawaniu moczu, bolesne parcie czy ból w podbrzuszu,
  • nowotwory jąder – występują zazwyczaj u mężczyzn przed 40 rokiem życia, cechują się agresywnością, niemniej są w większości uleczalne (o ile choroba zostanie wcześnie rozpoznana), Leczenie zależy w dużej mierze od typu nowotworu oraz stopnia jego zaawansowania. Prowadzi je lekarz urolog, konsultując się z innymi specjalistami (w tym onkologiem).
  • choroba wieńcowa – wynikająca z miażdżycy naczyń wieńcowych choroba niedokrwienna serca, najczęściej zapadają na nią osoby otyłe, w starszym wieku, prowadzące siedzący tryb życia, o podwyższonym poziomie cholesterolu. Schorzenie to spotyka często mężczyzn, którzy cierpią już na nadciśnienie , cukrzycę, bądź też mają skłonności genetyczne.
PODZIEL SIĘ: