Zdrowie seksualne mężczyzny

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od wielu czynników. Co istotne – organizm ludzki jest całością i tak powinien być traktowany – poszczególne układy nie pracują bowiem w odosobnieniu. Sfera seksualna jest bardzo istotna – zarówno w wymiarze czysto fizjologicznym jak i psychologicznym. Zaburzenia w tej sferze należą jednak do wstydliwych, przez co często nie są w porę diagnozowane oraz leczone. Problem ten dotyczy w szczególności mężczyzn (nie chodzi tu jednak o częstotliwość występowania, ale o to, że panowie rzadziej szukają pomocy u specjalisty). Impotencja może na przykład dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Polega na niemożliwości odbycia pełnego stosunku (w wyniku zaburzeń wzwodu – niepełną erekcją lub jej brakiem). Często dochodzi również do zaburzeń w zakresie ejakulacji. Przedwczesny wytrysk może mieć tak fizyczne, jak i psychiczne źródła.

Przyczyny impotencji.


Impotencja ma różnorodne przyczyny, nie należy więc zwlekać z konsultacją u specjalisty. Pomoże on określić genezę problemu oraz zaordynować odpowiednią terapię. Możemy wyróżnić: impotencje na tle hormonalnym (pojawiającą się w miarę obniżenia poziomu testosteronu w organizmie, głównie w wyniku andropauzy), impotencję krążeniową (związaną z problemami z układem naczyniowym), impotencję mającą źródła neurologiczne (spowodowaną urazami, chorobami kręgosłupa) oraz impotencję psychogenną (która najczęściej pojawia się u mężczyzn młodych).

Wielość czynników powodujących impotencję.

Wystąpić może także impotencja stanowiąca kombinację kilku rodzajów czynników, a także niezdolność do odbycia stosunku spowodowana przyjmowaniem określonej postaci leków (jak środki psychotropowe, przeciwdepresyjne, leczące nadciśnienie, sterydy etc.), niewłaściwą dietą czy nieregularnym trybem życia oraz nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Jak więc łatwo zauważyć, zachowanie seksualnego zdrowia przez mężczyznę, wymaga stosowania podstawowych zasad profilaktyki. Prowadzenie zdrowego trybu życia, badania profilaktyczne oraz unikanie nadmiernych stresów i napięć na pewno będą miały pozytywny skutek.

PODZIEL SIĘ: