Szpecące objawy grzybicy paznokci u rąk – jak z nimi walczyć?

objawy grzybicy paznokci
Hello I'm Nik z Unsplash

Piękne, zadbane paznokcie dłoni są jej wizytówką, zarówno u pań, jak i u panów. Ich kondycja wskazuje również na stan organizmu danej osoby. Żółte przebarwienia na paznokciach mogą wskazywać na grzybicę.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci jest powszechnie występującym schorzeniem, atakującym głównie paznokcie stóp w wyniku wcześniejszego zachorowania na grzybicę stóp. Początkowo zmiany dotyczą tylko pierwszego lub piątego palca, które najbardziej narażone są przez noszone obuwie na rozwój grzybów. Niemniej grzybica może z powodzeniem rozwijać się także na paznokciach dłoni.

Jej rozpoznanie nie powinno stwarzać problemów, ponieważ istnieje wiele charakterystycznych objawów grzybicy paznokci, wśród których wymienia się:

l przebarwienia żółte lub sine na płytce paznokciowej,

l zmianę kształtu paznokcia,

l zauważalne bruzdy na płytce paznokciowej,

l pogrubienie płytki paznokciowej,

l zwiększoną łamliwość paznokci, kruszenie i rozwarstwianie się,

l złuszczanie się skóry wokół paznokcia,

l ostry nieprzyjemny zapach – w zaawansowanym stadium grzybicy paznokci.

Najczęściej na stopach

Grzybica jest chorobą częściej atakującą paznokcie u stóp, niż u dłoni – jednak takie sytuacje się zdarzają. Chorzy przez długi czas mogą ignorować pierwsze nieprzyjemne i szpecące objawy grzybicy, maskując je chociażby lakierem do paznokci. U panów sprawa wygląda nieco trudniej niż u pań, bowiem grzybica paznokci u rąk nie jest łatwa do zamaskowania. Schorzenie to może być wywołane różnymi rodzajami grzybów, a przebieg zakażenia w każdym przypadku może wyglądać nieco inaczej. Pierwszym objawem może być zaczerwienienie, ból i obrzęk wałów paznokciowych znajdujących się u nasady płytki paznokciowej. Uciskowi może towarzyszyć wyciek ropny.

Jak pielęgnować i leczyć paznokcie?

Najważniejsze w profilaktyce grzybicy paznokci jest to, aby przestrzegać prostych zasad, które nie dopuszczą do rozwoju grzybów na płytce paznokciowej. Za każdym razem należy dezynfekować przyrządy służące do pielęgnacji paznokci. Jeśli korzystamy z usług manicure w salonie kosmetycznym, również zwróćmy uwagę na to, czy np. cążki do paznokci są sterylizowane przed każdym użyciem.

Po każdym myciu rąk w ramach codziennej pielęgnacji dłoni powinniśmy nawilżać skórę, a zimą stosować tłusty krem ochronny. Raz w tygodniu zaleca się wykonanie dokładnego peelingu, zaś przy suchych dłoniach wieczorem można nałożyć na dłonie grubą warstwę kremu lub maskę.

Jeśli zauważymy pierwsze objawy wskazujące na grzybicę paznokci u rąk, nie zwlekając, powinniśmy rozpocząć leczenie. Dzięki temu szybko będziemy mogli pozbyć się problemu. Na rynku nie brakuje kompletnych zestawów do zapobiegania i leczenia zakażeń grzybiczych na paznokciach palców rąk i stóp. Zaleca się korzystanie przy tym z wyrobów medycznych, które hamują rozwój grzybów, przy jednoczesnej odbudowie płytki paznokciowej. Lecząc odpowiednimi preparatami grzybicę paznokci, można też zapobiegać nawrotom infekcji grzybiczych.

PODZIEL SIĘ: