Wizyta u seksuologa

porady andropauza

Seksuologia to dziedzina nauki, która podejmuje bardzo szeroko pojęte zagadnienia związane z życiem płciowym człowieka. Opiera się nie tylko na wiedzy biologicznej czy medycznej, ale też na elementach psychologii, etyki, antropologii czy socjologii. Seksuolog to na ogół lekarz, który zdecydował się na specjalizację (i zdał państwowy egzamin). Dość często spotyka się również psychologów, którzy uzyskali certyfikat seksuologa klinicznego (taki specjalista ma jednak ograniczone uprawnienia i możliwości leczenia).

Seksuolog -dlaczego pomocny?

Niestety, w Polsce wciąż jeszcze wizyty u seksuologa nie są powszechnie praktykowane. Co więcej – nie spotykają się ze zrozumieniem społecznym. W całym kraju możemy naliczyć zaledwie około 150 gabinetów specjalistycznych, jednak większość z nich nie posiada umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, w efekcie wizytę trzeba sfinansować z własnych środków.
Zazwyczaj do seksuologa po poradę zgłaszają się mężczyźni. Problemy z jakimi przychodzą bywają różnorodne: zaburzenia sprawności seksualnej z pewnością należą do najczęstszych, niemniej często porada, jakiej oczekuje pacjent może dotyczyć nietypowych potrzeb seksualnych, braku dopasowania erotycznego partnerki, braku akceptacji dla swoich skłonności. Dobry seksuolog powinien mieć doświadczenie w rozwiązywaniu złożonych problemów, ale też być stale w kontakcie z innymi specjalistami.

Zaburzenia seksualne, a inne choroby.

Często zdarza się bowiem, że u źródeł zaburzeń seksualnych znajdują się inne schorzenia, jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca, neuropatie i inne. Seksuolog musi być po części także dobrym psychologiem. Należy bowiem pamiętać, że potencja i sprawność seksualna jest bardzo ważna dla postrzegania siebie przez mężczyznę. Zaburzenia erekcji, problemy z przedwczesnym wytryskiem, niepełny wzwód mogą być nie tylko źródłem frustracji w łóżku, ale też poważniejszych problemów psychicznych. Co istotne – nie należy zakładać, że farmaceutyki rozwiążą każdy kłopot. Konieczna jest konsultacja ze specjalistą, poznanie przyczyny zaburzeń, przedyskutowanie możliwych sposobów terapii. I tutaj właśnie powinien wkraczać dobry seksuolog. Nie warto czekać z wizytą, czy czekać ,aż wymusi ją partnerka. Można się bowiem doczekać…ale rozstania z wybranką w wyniku rosnącej frustracji.

PODZIEL SIĘ: