Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem u mężczyzn

Nietrzymanie moczu
Derick McKinney z Unsplash

Nieprawidłowości w zakresie wypróżniania pojawiają się znienacka, sprawiając spore trudności w codziennym życiu. Często spotykanym problemem jest niemożność utrzymania moczu i jego niekontrolowane wydalanie z organizmu. Powszechnie przyjęło się, że problem nietrzymania moczu dotyczy kobiet. Sugerują to reklamy specyfików na tę dolegliwość pojawiające się w mediach. Tymczasem nietrzymanie moczu to także problem wielu mężczyzn, często ukrywany ze względu na wstydliwość. Mężczyźni z różnych względów nie chcą się do tego przyznawać.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Problemy z utrzymaniem moczu w pęcherzu mają najczęściej charakter krótkotrwały i przemijają po kilku dniach. Niestety zdarzają się jednak przypadki, w których ta dolegliwość ma charakter przewlekły i jest związana z określonym schorzeniem będącym efektem pewnych zaniedbań.

Wśród zasadniczych przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn można wymienić długookresowy nacisk na pęcherz wynikający np. ze zbyt dużej wagi bądź też z ciągłym przebywaniem w pozycji siedzącej (ze względu na brak aktywności fizycznej lub charakter pracy). Przyczyną tej dolegliwości są również bardzo często andropauza (i pojawiające się w jej trakcie choroby prostaty), zapalenie pęcherza oraz dróg moczowych i niektóre zabiegi chirurgiczne. Oprócz tego zdarza się, że nietrzymanie moczu u mężczyzn jest związane z okresowym stosowaniem leków moczopędnych. Bez względu na przyczynę problemów z utrzymaniem moczu w pęcherzu, warto jest podjąć jak najszybciej odpowiednie środki zaradcze. W ten sposób będzie możliwy szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jak sobie z nim radzić?

W przypadku nietrzymania moczu trzeba udać się do lekarza, który za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych i innych metod leczenia zminimalizuje te problem lub też zupełnie go zlikwiduje. W przejściowych, jak i w stałych problemach z nietrzymaniem moczu dobrym pomysłem może być także stosowanie pieluchomajtek. Dzięki temu w przypadku niekontrolowanego wypróżnienia uniknie się stresujących sytuacji w miejscach publicznych, a także konieczności zmiany pobrudzonego moczem ubrania. Szczególnie pieluchomajtki TENA pozwalają na zredukowanie przykrych skutków takiej dolegliwości jak nietrzymanie moczu u mężczyznDecydując się na zakup majtek pieluchowych dla mężczyzn, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich rozmiar (dostosowany do szerokości bioder), ale także chłonność (w przypadku dużych problemów z utrzymaniem moczu, warto postawić na takie, które są najbardziej chłonne).

Problemy związane z utrzymaniem moczu są często bagatelizowane przez wielu mężczyzn, tymczasem istnieją skuteczne metody terapii nastawione na zlikwidowanie tej przykrej dolegliwości. W czasie terapii z powodzeniem można stosować pieluchomajtki. W przypadku, w którym nie będą zakładane obcisłe ubrania, takie pieluchy dla dorosłych dzięki unikalnej budowie są praktycznie niewidoczne. Można więc je nosić na co dzień bez obaw, że ktoś je zauważy.

Materiał zewnętrzny

PODZIEL SIĘ: