Jak załagodzić skutki andropauzy?

Jak załagodzić skutki andropauzy
Rana Sawalha z Unsplash

Nie da się ukryć, że w naszym społeczeństwie bardzo często i bez zbędnej krępacji mówi się o menopauzie. Jest to nic innego jak kobiece przekwitanie, a panie są jego wyjątkowo świadome. Wiedzą, z czym ono jest związane, a także jak się objawia i jak sobie radzić z niedogodnościami tego okresu. Mało jednak mówi się o andropauzie, która dotyczy głównie przekwitania u mężczyzn. Sami panowie, nie są tak naprawdę do końca świadomi, jak sobie z tym okresem poradzić. Wobec tego jak załagodzić skutki andropauzy?

Czym jest andropauza?

Andropauza w dalszym ciągu jest jednym z tych tematów, wokół którego narosło wiele mitów i niejasności. Tak naprawdę, samo słowo „andropauza” można uznać za swoistą kalkę dla słowa „menopauza”. Niemniej jednak w tym wypadku, z przekwitaniem borykają się panowie. Męskie klimakterium rozpoczyna się w momencie, kiedy organizm panów nie jest już wstanie produkować odpowiedniej ilości androgenów, co jest naturalnym procesem postępującym w wyniku starzenia się organizmu. Najogólniej rzecz ujmując- choć nie ma ścisłej i dokładnej definicji andropauzy- można przyjąć, że jest to zespół objawów psychicznych i fizycznych, z którymi niestety borykają się panowie po 50 roku życia. Wówczas spada nie tylko poziom androgenów, ale także i testosteronu, który jest najważniejszym, męskim hormonem płciowym. Panowie więc powinni się na ten moment odpowiednio przygotować i być świadomym tego jak sobie pomóc przy andropauzie.

Andropauza objawy i leczenie

Andropauza- objawy i leczenie to dość skomplikowany temat. Jak wiadomo, przyczyną przekwitania jest nic innego jak zaburzenia hormonalne, które dotykają starzejącego się, męskiego organizmu. Niemniej jednak leczenie andropauzy nie skupia się na uzupełnieniu męskich hormonów, a raczej na łagodzeniu jej objawów. Co się do nich zalicza? Otóż panowie mogą borykać się z:

  • utratą dotychczasowej masy mięśniowej;
  • pojawieniem się nagłego nagromadzenia tkanki tłuszczowej, najczęściej w okolicy brzucha;
  • obniżeniem libido i problemami z erekcją;
  • pojawieniem się nadciśnienia tętniczego;
  • zaburzeniami pamięci;
  • zmniejszeniem się masy kostnej;
  • nadmierną potliwością;
  • zwiększonym wypadaniem włosów;
  • powiększoną prostatą.

Nie da się również zapomnieć o objawach związanych ze sferą psychiczną. Panowie będą bowiem narzekać na ciągłe zmiany nastrojów czy nastroje depresyjne. Mogą odczuwać oni cały szereg mieszanych emocji, z którymi ciężko będzie sobie poradzić. Leczenie andropauzy zwykle obejmuje terapię hormonalną, a także można wspomagać męski organizm szeregiem witamin, które można nabyć np. na chlonne24.pl. Jeśli zaś chodzi o andropauzę i domowe sposoby leczenia to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej diety i wysokiego poziomu aktywności fizycznej, co powinno pomóc panom w poprawie samopoczucia.

Andropauza- jak sobie pomóc?

Andropauza-jak sobie pomóc? Otóż panowie muszą zaakceptować, że ten okres może być dla nich wyjątkowo ciężki. Niemniej jednak powinni oni również pamiętać, że andropauza dotyka praktycznie każdego mężczyznę na świecie i jest procesem całkowicie naturalnym. Warto również uświadomić sobie, że jest to przypadłość czasowa i wcześniej lub później dobiegnie ona końca. Panowie muszą również pamiętać, by w tym okresie skupić się na sobie i swoich potrzebach, a także zaangażować się w te aktywności, które rzeczywiście sprawiają im przyjemność. Spotkania z kolegami czy gra w golfa mogą skutecznie poprawić nastrój i załagodzić objawy psychiczne związane z andropauzą. Warto więc o tym pamiętać, a okres ten nie będzie tak ciężki, jak może się to wydawać.

PODZIEL SIĘ: