Drzemka – skuteczna regeneracja
Czy wiesz, że śpimy o około 20% czasu mniej niż nasi dziadkowie? Winę za niedobory snu ponoszą szybkie tempo życia oraz stres. 26 minut drzemki w ciągu dnia może uzupełnić te braki i podnieść Twoją wydajność nawet o 34%[1].
Drzemka – skuteczna regeneracja ciała i duszy
20-30 minutowa drzemka w ciągu dnia w sposób istotny wpływa na: samopoczucie, koncentrację, obniżenie poziomu stresu, wygląd skóry oraz regulację innych czynności organizmu. Pozornie popołudniowa drzemka może wydawać się zbytecznym luksusem, jednak w rzeczywistości poświęcenie kilkudziesięciu minut na sen w trakcie dnia powoduje przedłużenie czasu, w którym mózg może efektywnie pracować.
Zalegalizowana drzemka w pracy
Istnieją kraje, w których „dosypianie” lub krótkie drzemki w pracy są dozwolone, a czasami nawet zalecane. Udogodnienie takie wynika z tradycji, konieczności pokonywania dużych odległości w drodze do pracy lub szczegółowego wyliczenia naukowców badających wydajność pracowników podczas całego dnia pracy.
Hiszpańska siesta, niemieckie ein Schläfchen czy japońska drzemka energetyczna to przykłady sytuacji, kiedy dopuszcza się przerwanie pracy w celu „podładowania” zasobów pozwalających zwiększyć wydajność. Szacuje się, że 40-60% ogółu dorosłych drzemie w ciągu dnia[2].
Drzemka w pracy poprawia wydajność o 34%
Jeśli podczas pracy odczuwasz zmęczenie, narzekasz na brak koncentracji lub po prostu jesteś poddenerwowana, warto pomyśleć o krótkiej drzemce regeneracyjnej. Najlepiej, jeśli zorganizujesz ją sobie pomiędzy godzinami 13 a 15. Mark Rosekind, członek amerykańskiej agencji rządowej do spraw badania wypadków komunikacyjnych i lotniczych (National Transportation Safety Board – NTSB), wnioskował kilka lat temu o wprowadzenie obowiązkowej drzemki podczas nocnych zmian kontrolerów lotniczych. Na podstawie badań przeprowadzonych w 1995 roku przez zespół NASA[3], którego Rosekind był członkiem, ustalono, że 26-cio minutowa drzemka poprawia wydolność o 34%, a czujność o 54%. Kilkunastominutowy, płytki sen poprawia także inne wskaźniki wydolności pracy organizmu. Niestety, propozycji naukowców wówczas nie przyjęto, ale wyniki zaprezentowanych badań wskazują jednoznacznie na dobroczynne działanie popołudniowej drzemki na funkcjonowanie organizmu.
20 minut zaraz po kawie
Zasypiając w ciągu dnia, powinnaś mieć pewność, że obudzisz się po 20-30 minutach. Wejście w głęboką fazę snu może spowodować, że krótka drzemka przerodzi się w głęboki sen, a wybudzona z niego będziesz jeszcze bardziej zmęczona. Specjaliści od badania snu zalecają sprawdzoną metodę kontrolowanego spania w dzień. Na 20-minutową drzemkę najlepiej udać się bezpośrednio po wypiciu popołudniowej kawy. Uwalniająca się do organizmu kofeina powinna nie dopuścić do głębokiego snu, a jedynie pozwolić się zdrzemnąć przez kilkanaście minut.
Drzemka w dzień nie zastąpi snu
Każdy organizm działa według własnego zegara biologicznego. W zależności od wieku, rodzaju wykonywanej pracy, stanu zdrowia i przyzwyczajeń potrzebujesz więc określonej liczby godzin snu nocnego. W przypadku niedosypiania w nocy uzupełnieniem niedoborów snu mogą być drzemki w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że drzemki popołudniowe NIE ZASTĄPIĄ normalnego spania.
[1] Dr n. med. Michał Skalski, „Brak snu jest jak debet na koncie” w: [tygodnik Przegląd], październik 24, 2011.
[2] jw.
[3] Rosekind Mark R., Dinges David, Curtis Graeber R., Samel Alexander, Wegmann Hans M., “Principles and Guidelines for Duty and Rest Scheduling in Commercial Aviation”, NASA Technical Memorandum, 1995
Artykuł sponsorowany