Badanie niepłodności u mężczyzn, podstawowe informacje

badanie nasienia
Julia Koblitz z Unsplash

Istnieje wiele przyczyn, które uniemożliwiają posiadanie dzieci – problemy zdrowotne, niepłodność, zbyt mała ilość plemników zdolnych do zapłodnienia. Według ostatnich badań to w 50% mężczyźni odpowiedzialni są za taką sytuację. Dzięki nowoczesnym badaniom oraz zabiegom, można nie tylko zbadać przyczyny, ale także wyleczyć się z tego problemu.

Jednym z podstawowych, najwięcej mówiących zabiegów jest badanie nasienia, które powinno zostać przeprowadzone na pierwszym etapie diagnostyki. Specjaliści poddają analizie ilość plemników, ich jakość, szybkość, stan. Umożliwia to także odkrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych oraz chorób, które mogą występować pod postacią schorzenia autoimmunizacyjnego. Ważne jest, by materiał, który podlega badaniu był świeży (maksymalnie 30 min od chwili wytrysku), uzyskany w warunkach stałej temperatury. Z tego powodu kliniki aranżują w swojej przestrzeni specjalnie przygotowane, intymne miejsce, które pozwala poczuć się komfortowo i bez problemu poddać się masturbacji, w celu uzyskania wytrysku. Aby badanie zapewniało rzetelny wynik należy stosować się do kilku zasad, które powinny zostać wprowadzone na 3 do 5 dni przed wizytą w kliniką. Obowiązkowe jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej, a także unikanie takich używek, jak choćby papierosy, nie powinno się także przyjmować leków.

Uzyskane wyniki pozwalają na ustalenie przyczyn oraz wytyczenie odpowiedniej drogi leczenia lub zaplanowanie kolejnych badań. Czasami jednak okazuje się, że trudności z zapłodnieniem są wynikiem bardziej prozaicznej przyczyny, a mianowicie nieodpowiedniej diety. Tak oto niedobór witaminy E, występującej w tłuszczach, orzechach, może powodować zwyrodnienie plemników, a spożywanie nabiału pozbawionego tłuszczu, zwiększać ryzyko niepłodności aż o 11%. Aby zwiększyć płodność, a tym samym szanse na dziecko należy wprowadzić zróżnicowaną, zrównoważoną dietę, bogatą w tłuszcze.

Pierwszą odpowiedzią na problemy z założeniem rodziny jest niemal zawsze zabieg polegający na badaniu nasienia. To on pozwala ustalić jaka jest przyczyna niepłodności – zła dieta, niezdrowy tryb życia, zapalenie gruczołów rozrodczych, zbyt niskie upłynnienie, lepkość spermy czy niska jakość, szybkość oraz ilość plemników.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: