Jakie błędy popełniają ludzie, nosząc maseczki ochronne?
Maseczki ochronne mamy obowiązek nosić w miejscach publicznych od 16 kwietnia. Jedynym miejscem, w którym możemy z nich zrezygnować, są lasy państwowe. Tam można spacerować bez zasłoniętych ust i nosa, ale na parkingu, gdzie przebywa więcej osób, musimy założyć maseczkę ochronną, szalik lub chustę. Jakie błędy popełniają ludzie, nosząc maseczki ochronne?
Traktowanie maseczki jednorazowej jako wielorazowej
Maseczka jednorazowa, choć nierzadko jest droższa od wielorazowej, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do użycia tylko raz. Maseczki chirurgiczne wyrzucamy maksymalnie po 30 minutach ich noszenia. Później musimy zastąpić je czymś nowym. Tymczasem wiele osób nosi przez kilka dni tę samą maseczkę jednorazową. Po przyjściu do domu ludzie chowają ją sobie do kieszeni lub torebki i wyjmują nazajutrz. Jest to szalenie niehigieniczne i zwiększa ryzyko zakażenia szeregiem chorób – koronawirusem, grypą, anginą etc.
Zbyt rzadkie zmienianie maseczki
Maseczki należy regularnie zmieniać. Jeśli np. idziesz do supermarketu, droga do niego zajmuje ci 20 minut, to jeszcze przed wejściem do niego, powinieneś wymienić ją na czystą, a po wyjściu ze sklepu znowu włożyć czystą. Niestety, zbyt rzadkie zmienianie maseczek może skutkować infekcją górnych dróg oddechowych. Może mieć ona zarówno charakter wirusowy, bakteryjny, jak i grzybiczy. W wilgotnym i ciepłym środowisku, jakim jest zaparowana maseczka ochronna, doskonale rozwijają się bowiem wszystkie patogeny.
Zbyt rzadkie pranie maseczki
Maseczki wielokrotnego użytku należy odkładać na bok po każdym użyciu i prać je, gdy tylko uzbiera się ich więcej. Nie można w jednej maseczce chodzić kilku godzin czy dni. Tego typu rzeczy dla naszego dobra muszą być regularnie prane.
Pranie maseczki w tradycyjnych proszkach
Tradycyjne proszki są mocno perfumowane i przez to mogą uczulać lub powodować trądzik. Dlatego też radzimy zastąpić je płatkami mydlanymi lub hipoalergicznym proszkiem, tudzież płynem do prania.
Dotykanie maseczki brudnymi rękami
Wiele osób ma brudne ręce, ponieważ przed chwilą przeliczało pieniądze w portfelu, głaskało swojego psa, a mimo to dotyka nimi maseczki i to od jej wewnętrznej strony, bo coś uwiera. Jeśli musisz poprawić maseczkę, rób to czystą ręką od zewnątrz.
Wkładanie maseczki do zakupów
Niektórzy, gdy wsiadają do samochodu, chowają maseczkę do zakupów, a potem jakby nigdy nic zakładają ją ponownie przed kolejnym sklepem. W ten sposób można zarazić się wieloma chorobami, w tym żółtaczką typu A, rotawirusem, pasożytami etc.