Test na płodność dla mężczyzn – badanie nasienia wykonane testem domowym
Poruszając temat niepłodności, często cała uwaga skupia się wokół kobiety. W społeczeństwie utarło się przekonanie, że to kobieta jest odpowiedzialna za możliwość zajścia w ciąże. Panuje również powszechne przekonanie, że niepłodność kobieca zdarza się dużo częściej niż męska. Nic bardziej mylnego! W Polsce nawet co piąty mężczyzna ma problemy z płodnością.
Problem niepłodności męskiej jest poruszany stosunkowo rzadko. Statystyki wykazują jednak, że czynnik męski może być odpowiedzialny nawet za 60% przypadków problemów z poczęciem dziecka.
Dobra wiadomość dla panów jest taka, że stresująca wizyta w laboratorium, aby wykonać badanie spermy nie jest już koniecznością. Test płodności dla mężczyzn od niedawna można wykonać profesjonalnym testem do wykonania w warunkach domowych.
Pamiętaj, badanie jakości nasienia – w tym ocena prawidłowej ilości i ruchliwości plemników, jest pierwszym i najważniejszym krokiem w kierunku diagnostyki i leczenia męskiej niepłodności!
Niepłodność u mężczyzn – trudno ją przewidzieć…
Płodność mężczyzny to jego zdolność do zapłodnienia kobiety i poczęcia dziecka.
Niepłodność została uznana przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) za chorobę społeczną, dotyczącą średnio 15% społeczeństwa. O niepłodności mówimy, jeżeli para współżyje przez rok bez zabezpieczenia i mimo to nie dochodzi do zapłodnienia, zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni przebadać się.
Badanie nasienia
Płodność mężczyzny zależy bezpośrednio od jakości jego nasienia. Na ilość i jakość plemników w ejakulacie może mieć wpływ szereg czynników związanych z:
- trybem życia (dieta, otyłość, przewlekły stres, stosowanie używek)
- przebytymi urazami jąder
- infekcjami
- wadami budowy anatomicznej
Tempo i tryb życia nie sprzyja zachowaniu prawidłowej płodności.
Badanie spermy powinno wykonać się bez względu na przeprowadzane badania partnerki w sytuacji, gdy po 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń nadal nie uzyskano ciąży.
Wykonanie seminogramu (ocena nasienia w laboratorium) jest związane z kilkoma trudnościami:
- najczęściej na badanie trzeba się wcześniej umówić
- próbkę nasienia pobraną w domu, należy dostarczyć do laboratorium w krótkim czasie (nie później niż do 30 min)
- odległość placówek medycznych
- najczęściej próbkę nasienia należy ‘pobrać’ drogą masturbacji – w punkcie laboratoryjnym
W badaniu laboratoryjnym nasienia oznaczamy kilka istotnych parametrów – jednym z najważniejszych jest ilość prawidłowo poruszających się plemników. Tylko prawidłowo zbudowane plemniki wykazujące odpowiedni ruch progresywny (postępowy) są w stanie dopłynąć do komórki jajowej.
Te czynniki powodują, że mężczyźni czują się niekomfortowo i niechętnie poddają się badaniu. Mężczyźni unikają badania nasienia, ponieważ generuje to stres i poczucie wstydu.
Z tego powodu, specjaliści i lekarze z klinik leczenia niepłodności za pomocą najnowszych technologii, stworzyli domowy test oceniający jakość nasienia, który posiada wysoką czułość i wiarygodność.
Domowy test nasienia to bardzo wygodna forma badania, szczególnie dla panów, których krępuje wizyta w laboratorium.
Test na płodność dla mężczyzn do wykonania w domu!
Domowy test nasienia to bardzo wygodna forma badania, szczególnie dla panów, których krępuje wizyta w laboratorium. Test można kupić w aptece, nie wymaga on recepty.
Jeżeli decydujesz się na test domowy zwróć uwagę na to, jakie parametry pozwoli ocenić badanie.
Pamiętaj, sama liczba plemników w nasieniu jest niewystarczająca! Uwzględnia bowiem również plemniki nieprawidłowo zbudowane, martwe lub charakteryzujące się ograniczoną ruchliwością – czyli niezdolne do zapłodnienia.
Profesjonalny test do badania jakości nasienia w warunkach domowych pozwala na pomiar ilości plemników zdolnych do pływania, tzn. ich prawidłowego poruszania się.
Według specjalistów ruchliwość plemników jest kluczowym parametrem świadczącym o męskiej płodności.
Jest to najważniejszy parametr, który określa czy plemniki są zdolne do zapłodnienia komórki jajowej kobiety.
Dodatkowo w teście otrzymujemy wynik półilościowy. Pozwala to na umiejscowienie swojego wyniku badania w jednym z 3 przedziałów stężeń, które są opracowane zgodnie z rekomendacjami WHO oraz lekarzy:
- NISKI – poniżej 5 mln ruchliwych plemników na 1 ml nasienia
- ŚREDNI – od 5 do 20 mln ruchliwych plemników na 1 ml nasienia
- WYSOKI – powyżej 20 mln ruchliwych plemników na 1 ml nasienia
Jako wynik prawidłowy uznaje się wartość nie mniejszą niż, 5 mln ruchliwych plemników na 1 ml nasienia.
Jaka jest wiarygodność domowego testu do oceny jakości nasienia?
Zastosowanie najnowszych technologii sprawia, że test nasienia wykonany w domu jest cennym narzędziem diagnostycznym.
W przypadku, gdy test domowy ocenia liczbę ruchliwych plemników czułość testu jest bardzo wysoka, sięga nawet 96%!
Tekst sponsorowany