Wstydliwy problem – chrapanie!
Osoby mające problem z chrapaniem nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Najczęściej uświadamiają im to bliscy. Jak poradzić sobie z tą przykrą przypadłością?
Chrapać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Istnieje jednak grupa czynników przyczyniających się do powstania tej dolegliwości. O jakich mowa? Poza wrodzonymi, czyli np. skrzywioną przegrodą nosową, są to m.in. nadwaga, nadciśnienie czy kłopoty z hormonami. Pierwszym punktem w walce z chrapaniem jest zatem zdiagnozowanie czynnika, który wywołuje tę dolegliwość.
Jak to się dzieje, że chrapiemy? Niemożność swobodnego przepływu powietrza przez gardło jest wynikiem tego, że podczas snu mięśnie jamy ustnej i gardła stają się wiotkie. To powoduje ich zapadnięcie. W efekcie otwór, przez który może przepływać powietrze, jest mniejszy – zderza się ono z mięśniami, wywołując odgłosy chrapania.
Domowe czy specjalistyczne sposoby na chrapanie?
Leczenie chrapania nie zawsze wymaga wizyty u lekarza. Chrapanie – bez bezdechu sennego – nie jest niebezpieczne, nie uznaje się go też za chorobę. Ważne jest jednak rozpoznanie czynnika, który je wywołuje. Jeżeli wynika np. z otyłości, to trzeba zadbać o formę i zrzucić zbędne kilogramy. Dobrym rozwiązaniem jest też wymiana poduszki na bardziej płaską niż dotychczas. Warto także zwrócić uwagę na pozycję ciała podczas spania – najlepiej zasypiać na boku, bo wówczas chrapanie nam nie grozi. To domowe sposoby, które warto wykorzystać w walce z chrapaniem.
Opisane sposoby nie zadziałają, jeśli chrapanie jest wywołane anatomicznymi zmianami w obrębie jamy nosowo-gardłowej. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez wizyty u lekarza i zabiegu korekcji np. skrzywienia przegrody nosowej. Dobrą wiadomością jest to, że pacjent odzyskuje pełną sprawność już po kilku dniach od operacji.
Sięgnij po specjalistyczne preparaty bez recepty
W przypadku chrapania spowodowanego np. otyłością można z powodzeniem łagodzić jego objawy, walcząc jednocześnie ze zbędnymi kilogramami. Jak? W aptekach znajduje się wiele preparatów bez recepty, których zadaniem jest udrożnienie dróg oddechowych. Przykładami są Snoreeze czy Datong. Kupisz je np. w aptece internetowej Cefarm24.pl.
Specjalistyczne suplementy opracowane z myślą o osobach mających problem z chrapaniem są o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwalają podnieść jakość snu. Z badań specjalistów wynika, że chrapiąc, faktycznie odbieramy sobie kilka godzin snu. Osoby cierpiące na tę przypadłość często skarżą się na zmęczenie i niewyspanie, a to może odbijać się na życiu zawodowym czy rodzinnym.
Artykuł sponsorowany