Cholesterol – co to jest i jakie spełnia funkcje w organizmie

cholesterol
Sorin Gheorghita z Unsplash

Cholesterol jest niezwykle ważny dla zachowania biologicznej równowagi organizmu, lecz bywa dla niego jednocześnie bardzo niebezpieczny. Zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi może być powodem licznych schorzeń, a te z kolei, mogą skutkować nawet śmiercią. Dlatego warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest cholesterol i w jaki sposób można kontrolować jego poziom w organizmie.

Czym tak naprawdę jest cholesterol?

Cholesterol to obecny we wszystkich komórkach żywych organizmów związek lipidowy, niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Steroid ten znajduje się głównie w błonach komórkowych. Bierze udział w wielu ważnych reakcjach zachodzących w organizmie, między innymi takich jak: produkcja hormonów czy synteza kwasów żółciowych.

Funkcje cholesterolu należy także uzupełnić o udział w wytwarzaniu witaminy D oraz wspomaganie pracy mózgu. Organizm samodzielnie syntezuje ilość cholesterolu odpowiednią do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, która stanowi około 80 % jego całkowitej ilości. Pozostałe 20 % dostarczane jest wraz z pokarmem pochodzenia zwierzęcego. Synteza cholesterolu ma miejsce głównie w wątrobie.

Cholesterol „dobry” i „zły”?

Popularnym stwierdzeniem jest, że cholesterol dzieli się na dobry i zły. Jest to jednak pewnego rodzaju uproszczenie. Przede wszystkim należy pamiętać, iż cholesterol sam w sobie nie jest szkodliwy dla organizmu – dopiero jego nadmiar może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Wyróżnia się dwie podstawowe frakcje – LDL i HDL. Pierwsza powszechnie nazywana jest „złym” cholesterolem. LDL z wątroby i jelit jest następnie wchłaniany do krwiobiegu. Jego zbyt duża ilość odkładając się na ścianach tętnic tworzy złogi,które mogą zmniejszać światło naczynia. Cholesterol HDL, który umownie nazywa się „dobrym” nie odkłada się, lecz łączy z LDL i wraca do wątroby, gdzie ulega rozkładowi. Dlatego też, odpowiedni poziom HDL pozwala na utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu LDL.

Jaki powinien być poziom cholesterolu w organizmie?

Prawidłowe stężenie całkowitego cholesterolu we krwi nie powinno przekraczać 200 mg/dl, wartość optymalną wyznacza się jednak na poziomie nie większym niż 190 mg/dl. Poszczególne frakcje HDL i LDL powinny mieścić się w odpowiednich proporcjach względem siebie. Minimalna ilość HDL to 35 mg/dl, optymalne wartości dla mężczyzn to 40 mg/dl, a dla kobiet 50 mg/dl. Stężenie cholesterolu LDL nie powinno być wyższe niż 115 mg/dl. Samodzielna interpretacja wyników badań może okazać się złudna, gdyż w praktyce mają na to wpływ m.in. schorzenia towarzyszące, takie jak choćby cukrzyca, przebyty zawał serca czy udar.

Co ma wpływ na poziom cholesterolu w organizmie?

Stężenie cholesterolu we krwi jest w pewnym stopniu odzwierciedleniem prowadzonego trybu życia. Dwiema najważniejszymi zmiennymi mającymi wpływ na jego poziom jest dieta oraz aktywność fizyczna. Obydwa czynniki pozwalają na utrzymanie odpowiednich proporcji między LDL i HDL poprzez zmniejszenie stężenia pierwszego i zwiększenie stężenia drugiego. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie produktów ze stanolami roślinnymi, jak np. Benecol, który może zastąpić w codziennej diecie masło.

Czym grozi zbyt wysoki poziom cholesterolu w organizmie?

Rola cholesterolu w organizmie jest nie do przecenienia, jednak jego zbyt wysokie stężenie często prowadzi do chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym przede wszystkim choroba wieńcowa, zawał serca czy udar. Obciążone serce musi wykonać większą pracę pompując krew, co sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Warto pamiętać, że korekta codziennej diety i zmiana trybu życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: