Dlaczego kobiety cierpią na nietrzymanie moczu częściej niż mężczyźni?

nietrzymanie moczu u kobiet
Dainis Graveris z Unsplash

Mniej więcej co trzecia kobieta doświadcza problemu nietrzymania moczu. Schorzenie pojawia się w różnym wieku, chociaż upływ czasu jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Nietrzymanie moczu wymaga stosowania higienicznych środków ochronnych. Co sprzyja chorobie? Jak należy ją leczyć?

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

 

Nietrzymanie moczu u kobiet wiąże się z osłabieniem dna miednicy, do czego dochodzi pod wpływem różnych czynników. Przede wszystkim jest to naturalny proces związany z wiekiem. Kiedy obniża się poziom estrogenu, dochodzi do wielu zmian w organizmie. Mięśnie miednicy przestają prawidłowo spełniać swoje funkcje. Przyczyną ich osłabienia mogą być również komplikacje związane z porodem. Jeżeli dziecko rodzi się duże, prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu wzrasta. Nie w każdym przypadku mamy do czynienia z NTM, ponieważ do mimowolnego oddawania moczu może dochodzić pod wpływem infekcji dróg moczowych, cukrzycy lub chorób neurologicznych. W pierwszym przypadku dolegliwość powinna minąć wraz z wyleczeniem infekcji.

Charakterystyczne objawy NTM

 

Nietrzymanie moczu polega na mimowolnym oddawaniu moczu niezależnie od okoliczności i w różnych ilościach. Oznacza to, że do niekontrolowanego wycieku może dojść w każdej chwili w miejscu publicznym. Najczęściej lekarze rozpoznają wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się pod wpływem śmiechu, kaszlu, kichania, nagłego wstawania, dźwigania i w ogóle aktywności fizycznej. Innym rodzajem NTM jest nietrzymanie wywołane parciem naglącym – wówczas przed wyciekiem moczu pojawia się uczucie parcia na pęcherz. W początkowym stadium schorzenia mamy do czynienia z wydzielaniem moczu w niewielkich ilościach i wówczas wystarczającą ochronę stanowią specjalne wkładki higieniczne. Jeżeli jednak problem narasta, potrzebne są podpaski lub majtki chłonne. Nie wolno bagatelizować problemu, ponieważ schorzenie będzie się wówczas rozwijało, co prowadzi do izolacji społecznej i depresji, a także powoduje niechęć do podejmowania wysiłku fizycznego, co wpływa negatywnie na zdrowie.

Jakie badania powinny zostać wykonane?

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie NTM bez konieczności zastosowanie metod inwazyjnych. Kobieta, u której podejrzewa się nietrzymanie moczu powinna zostać poddana takim badaniom jak:

  • ogólne badanie moczu i posiew moczu,
  • badanie ginekologiczne,
  • badanie urodynamiczne,
  • USG jamy brzusznej.

Dopiero, gdy zostaną wykryte przyczyny schorzenia wdrażane jest odpowiednie leczenie.

Metody leczenia

 

Ważne informacje na temat nietrzymania moczu, które są pomocne w ujarzmieniu choroby można znaleźć na stronie http://www.tena.pl/kobiety/. Początkowa, lekka postać NTM sprowadza się zwykle do ćwiczenia mięśni dna miednicy, a dokładnie ćwiczenia mięśni Kegla. Warto korzystać ze specjalnych kulek, które umieszcza się w pochwie i zaciska na nich mięśnie. Lekarz może zadecydować również o podawaniu leków mających na celu zwiększenie napięcia zwieraczy cewki. W cięższych przypadkach wykorzystuje się elektrostymulację lub podejmuje decyzję o operacji.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: