Czym jest kac, jakie są jego objawy i jak można z nim walczyć?

czym jest kac

Alkohol jest jedną z najbardziej popularnych oraz powszechnie dostępnych używek na świecie. Niejednokrotnie sięgamy po niego, w wielu sytuacjach społecznych, takich jak spotkania towarzyskie, wszelkiego rodzaju uroczystości i zabawy. Alkohol, tak jak i wszystko jest dla ludzi. Bowiem zaszkodzić może nam nie sam fakt spożywania alkoholu lecz jego ilość. I choć większość ludzi pije sporadycznie, z umiarem i w odpowiedzialny sposób, to jednak część z nas wykazuje tendencję do upijania się.

Czym jest kac i jak się objawia?

Złe samopoczucie jakie towarzyszy nam po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu potocznie określane jest mianem kaca. Typowe jego objawy to ogólne osłabienie organizmu, drżenie rąk, suchość w ustach, ból głowy, nudności, a nawet wymioty oraz nadwrażliwość na światło. Kac pojawia się zazwyczaj w kilka godzin od zaprzestania picia, a maximum jego objawów przypada na czas, gdy stężenie alkoholu we krwi maleje do zera. Dolegliwości związane z nadmiernym spożyciem etanolu mogą utrzymywać się nawet do 24 godzin, dlatego warto zażyć odpowiednio wcześniej środki zapobiegające powstawaniu kaca.

Jakie są przyczyny powstawania kaca?

Kac jest następstwem kilku nakładających się na siebie procesów, wśród których najważniejsze to: hipoglikemia, odwodnienie organizmu, toksyczne działanie metabolitów etanolu oraz podrażnienie błony śluzowej żołądka. I tak też hipoglikemia, czyli spadek stężenia glukozy we krwi prowadzi do osłabienia organizmu, zaburzenia koncentracji i poczucia rozbicia.

W skutek moczopędnego działania alkoholu dochodzi do odwodnienia organizmu i utraty cennych elektrolitów, które warunkują prawidłową pracę wielu narządów, w tym przede wszystkim serca. Utrata nadmiaru wody jest także wynikiem hamowania syntezy wazopresyny, czyli hormonu antydiuretycznego, który warunkuje odpowiednią gęstość moczu.

Natomiast w wyniku rozkładu etanolu przez enzymy wątrobowe powstają toksyczne metabolity, w tym aldehyd octowy, które nie tylko uszkadzają hepatocyty, ale wykazują toksyczne działanie ogólnoustrojowe. Z kolei dolegliwości żołądkowo-jelitowe podczas kaca są wynikiem podrażnienia błony śluzowej żołądka oraz nadmiernej produkcji kwasu solnego.

Leki na kaca bez recepty

Na szczęście kac jest stanem przejściowym, z którym można skutecznie walczyć, stosując powszechnie dostępne w aptekach preparaty na kaca. Leki na kaca obejmują przede wszystkim elektrolity na kaca, wzbogacone glukozą, zobacz ofertę. Ponadto mogą one zawierać dodatek kwasu fumarowego i/lub bursztynowego, które przyspieszają metabolizm etanolu oraz produktów jego rozkładu.

W przypadku silnego bólu głowy zastosowanie znajdują tabletki na kaca zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwbólowym, takie jak kwas acetylosalicylowy i ibuprofen. Lek na objawy kaca może mieć postać saszetki z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, tabletki musującej lub pigułki przeznaczonej bezpośrednio do połykania.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: