Pierwsza wizyta dziecka u dentysty — kiedy?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty
Źródło zdjęć pexels.com

Problemy zębowe dotykają większości dzieci. Coraz więcej cukrów i słodyczy w diecie przekłada się na próchnicę w różnych grupach wiekowych, choć najbardziej narażeni są najmłodsi. Jak dbać o zęby i zapobiegać ich psuciu? Jak zachęcić dzieci do wizyty u dentysty i kiedy to powinno mieć miejsce? Oto kilka wskazówek dotyczących pierwszej wizyty u dentysty.

Pierwsza wizyta — wcześniej niż myślałeś

Dla niektórych może być zaskakujące, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się jeszcze przed ząbkowaniem, kiedy dziecko ma około roku. Jest to głównie wizyta edukacyjna dla rodziców, którzy dopiero uczą się jak dbać o maluszka. Lekarz poinstruuje, jak zadbać o dziecko w czasie ząbkowania, jak przemywać dziąsła narażone w okresie karmienia butelką na próchnicę butelkową oraz przeprowadzi pierwszy przegląd jamy ustnej w celu sprawdzenia, czy wszystko rozwija się prawidłowo.

Dobre skojarzenia = dobre nawyki = zdrowe zęby

Pierwsza wizyta jest na tyle wcześnie, że dziecko jej nie zapamięta. A nie o to w tym chodzi. Warto odbyć wizytę adaptacyjną około trzeciego roku życia, by dziecko zaczęło budować miłe skojarzenia z badaniem uzębienia i w przyszłości, nauczone dobrymi wspomnieniami z gabinetu stomatologicznego, nie bało się chodzić do dentysty. Niejednokrotnie już dorośli ludzie boja się wizyty u dentysty i unikają jej jak ognia, nawet gdy jest im naprawdę potrzebna. Ważne, by przyswoić dzieciom właściwe przyzwyczajenia dotyczące regularnego badania zębów. Dlatego wizyta adaptacyjna oraz późniejsze regularne wizyty są takie istotne. Co wydarzy się na takiej wizycie? Nie jest to spotkanie w celu leczenia bądź silnych ingerencji w jamie ustnej. Zaznajamiamy wtedy dziecko z gabinetem. Ono dowiaduje się od lekarza jak poprawnie myć zęby. Przyjemna atmosfera będzie budować dobre skojarzenia na przyszłość. Warto, by takie wizyty odbywały się co 4-6 miesięcy w celu kontrolowania stanu uzębienia i szybkiemu przeciwdziałaniu w razie pojawienia się próchnicy, krzywemu ustawieniu zębów czy innym nieprawidłowościom.

Gdzie szukać odpowiedniego dentysty?

Szukając specjalisty dla naszego dziecka, ważne jest, by był to wrażliwy i dobrze wykwalifikowany stomatolog dziecięcy Warszawa Bemowo to lokalizacja cenionego gabinetu dentystycznego Time for Dentist. Doświadczona kadra z właściwym usposobieniem do dzieci zapewni komfortową i przemiłą atmosferę dla malca, jak i jego opiekunów, w czasie pierwszej i każdej kolejnej wizyty. Profesjonalna obsługa z bogatym doświadczeniem to wizytówka lekarzy przyjmujących w naszej placówce.

Profesjonalna opieka dla Twojego dziecka

Uzębienie podopiecznych to kwestia, która zaniedbana, może sprawić wiele bólu nie tylko dzieciom, ale i rodzicom, ponieważ ma nic gorszego niż patrzeć na cierpienie swojego malca. Warto z tego względu nie zaniedbywać pierwszej ani żadnej kolejnej wizyty u stomatologa. Szukając gabinetu pod hasłem „dentysta Warszawa Wola”, możemy z pełnym zaufaniem skorzystać z usług Time for Dentist.

PODZIEL SIĘ: