Niski testosteron

Testosteron to główny hormon płciowy w organizmie mężczyzny. Występuje on również u kobiet, jednak w znacznie niższym stężeniu. Testosteron jest produkowany głównie w jądrach (u mężczyzn rzecz jasna) i odpowiada za męskie cechy organizmu. Prawidłowa ilość wytwarzanego dziennie testosteronu to około 4 – 7 miligramów, a średnie stężenie we krwi waha się od 2,2 do 9,8 nanogramów na mililitr. Stężenie to zależne jest od ogólnego stanu psychofizycznego mężczyzny. Stężenie testosteronu zaczyna spadać począwszy od 30 roku życia.

Funkcje testosteronu w organiźmie.

Jeśli chodzi o funkcje testosteronu, to ma on znaczący wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, nie tylko na wykształcanie się wtórnych cech płciowych czy budowę ciała, a także emocje odczuwane przez mężczyznę. Testosteron odpowiada za stan skóry, kości, ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej w ciele. Rzecz jasna bardzo istotny jest też wpływ hormonu na sferę seksualną – odpowiada za zdolność do podejmowania współżycia, do spontanicznych erekcji, pożądania. Niedobór testosteronu, inaczej hipogonadyzm pojawia się na ogół u panów po 50 roku życia. Jest to jeden z rezultatów andropauzy. U młodszych mężczyzn niedobór ten jest zaburzeniem i wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki mózgowej bądź podwzgórza.

Objawy niedoboru testosteronu.

Do podstawowych objawów niedoboru testosterony należą: brak siły fizycznej, utrata masy mięśniowej, przyrost tkanki tłuszczowej, osłabienie kości, a nawet osteoporoza. Niski poziom testosteronu zwiększa również zagrożenie chorobą wieńcową oraz ryzyko zgonu w jej wyniku. Jeśli chodzi o terapię w niedoborze testosteronu, to warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Pomocne mogą okazać się regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta (bogata w produkty proteinowe, jak chudy drób, nabiał, ryby, jaja oraz w warzywa takie jak kalafior, brokuły, kapusta czy brukselka). Jeśli takie działania nie są wystarczające, można zdecydować się na terapię hormonalną (oczywiście pod kontrolą specjalisty).

PODZIEL SIĘ: