Leczenie otyłości

Leczenie otyłości
i yunmai z Unsplash

Otyłość uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Nieleczona może prowadzić do wielu bardzo poważnych schorzeń związanych z powikłaniami metabolicznymi, problemami emocjonalnymi, nadmiernym obciążeniem organizmu przez tkankę tłuszczową, a także cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Bardzo ważne jest więc jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, którego rodzaj powinien zostać dostosowany do stopnia otyłości i stanu zdrowia pacjenta.

Czym jest otyłość?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. Otyłość została wpisana na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych WHO już ponad 50 lat temu. Dziś jest to jedna z najgroźniejszych chorób przewlekłych, która występuje w populacji na całym świecie, wśród wszystkich warstw społecznych.

Czynniki wywołujące otyłość

Przyczyn otyłości jest wiele. Do jej występowania przyczyniają się czynniki środowiskowe (m.in. nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, złe nawyki żywieniowe wyniesione z domu), psychologiczne (m.in. depresja, uzależnienie od jedzenia, zespół kompulsywnego jedzenia, zaniżona samoocena), genetyczne i hormonalne (np. zespół Cushinga). Bardzo często u jednego pacjenta można określić nie jedną, a kilka lub kilkanaście przyczyn otyłości. Dokładne rozpoznanie tych czynników jest bardzo ważnym etapem leczenia otyłości, wymaga jednak indywidualnej i niekiedy długotrwałej diagnostyki.

Metody leczenia otyłości

Do najważniejszych metod leczenia otyłości zalicza się dietę i wysiłek fizyczny, które mają na celu spowodowanie ujemnego bilansu energetycznego, czyli obniżenie ilości przyjmowanych pokarmów przy jednoczesnym zwiększeniu zużycia energetycznego. W trakcie terapii często pomocniczo stosowane są parafarmceutyki zawierające błonnik i włókna roślinne, a także środki przyspieszające przemianę materii lub zmniejszające łaknienie. U osób ze znaczną otyłością (BMI powyżej 30) wprowadza się leczenie farmaceutyczne, które polega na stosowaniu leków hamujących łaknienie lub zmniejszających przyswajalność tłuszczów. Jeśli powyższe metody nie okażą się skuteczne w walce z otyłością, a wartość BMI u pacjenta przekroczy 40 możliwe jest przeprowadzenie leczenia chirurgicznego (np. ograniczenie pojemności żołądka lub jego zmniejszenie).

PODZIEL SIĘ: