Jak poradzić sobie z kacem?
Karnawał wciąż trwa, okazji do imprez nie brakuje. Kiedy jednak wypity alkohol daje nam się we znaki o poranku, wszystko czego chcemy to poradzić sobie z kacem.
Przede wszystkim… profilaktyka!
Zminimalizować ryzyko kaca może przede wszystkim kilka prostych rzeczy, które możemy zrobić jeszcze przed imprezą.
Przede wszystkim – nie pijmy na pusty żołądek. Warto zjeść wcześniej po pierwsze dużo, po drugie – solidnie. Posiłek powinien być bogaty w białka i tłuszcze. Dobrze jest też zażyć witaminę C, która przyśpiesza rozkład alkoholu w organizmie. Warto też pamiętać o nawodnieniu organizmu – pić dużo wody w czasie imprezy jak i przed pójściem spać. Jedną z podstawowych zasad jest także niemieszanie ze sobą różnych alkoholi.
Domowe sposoby
Budzisz się rano i mimo wszystko pęka Ci głowa? Są na to domowe, sprawdzone sposoby.
Przede wszystkim – trzeba dużo pić. Wody z cytryną, soku z pomidorów, albo z kiszonej kapusty. Te napoje uzupełnią braki potasu i witaminy C. Pomocny będzie także miód, który przyśpiesza metabolizm i proces odtruwania organizmu. Na czczo lepiej nie ratować się mlekiem – może ono spowodować mdłości. Jeżeli rano uciążliwe są dolegliwości żołądkowe, pomocny będzie napar z mięty i rumianku. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest też proste śniadanie – porządne, ale nie nazbyt obfite, na przykład jajecznica.
Po przebudzeniu dobrze jest wziąć prysznic i wypoczywać. Zatrucie alkoholem traktuj jak każde inne zatrucie – najlepszym lekarzem jest tu czas.
Leki na kaca?
Można też pomóc sobie innymi niż domowe sposobami. Na ból głowy nie zażywaj jednak aspiryny, czy paracetamolu – te leki w połączeniu z alkoholem wpływają niszcząco na wątrobę.
W aptekach znajdziesz szereg środków dedykowanych do zażycia zarówno profilaktycznie jak i z powodu fatalnego samopoczucia. Przykładowe propozycje „przed” i „po” możesz znaleźć np. tu w aptece Cefarm24: www.cefarm24.pl/category/268,polecane-na-kaca.
Wśród dostępnych produktów znajdziesz np. Alcovit Med, który redukuje poziom alkoholu w organizmie. Środek ten zażywa się przed spożyciem, albo tuż po zakończeniu konsumpcji – dzięki niemu mniej alkoholu wchłania się do krwi, a co za tym idzie, następnego dnia możemy wstać z mniejszym kacem, albo wręcz czując się zupełnie dobrze.
Innym, znanym środkiem jest 2KC – dzięki obecności kwasu bursztynowego i wyciągu z opuncji znacząco zmniejsza dolegliwości towarzyszące kacowi. Tego typu leki nie wchodzą oczywiście w szkodliwą z alkoholem interakcję z organizmem, dlatego można je zażywać bez obaw.
Wszyscy wiemy, że z alkoholem nie warto przesadzać, ale przy braku stosownej dozy asertywności, kolejny dzień może być trudny w normalnym funkcjonowaniu. Idealnie będzie oczywiście zachować umiar, ale wiedza nt. skutecznej walki z kacem bywa niekiedy nieoceniona.
Tekst sponsorowany