Andropauza porady

Objawy andropauzy są widoczne u mężczyzn stopniowo. Z reguły, między 40 a 55 rokiem życia następują pewne zmiany, zarówno w funkcjonowaniu fizycznym organizmu, jak i w psychice. Zmiany te są związane ze spadkiem testosteronu we krwi. Hormon ten odpowiada nie tylko za funkcje seksualne, ale również za pracę całego organizmu i jego poszczególnych narządów (jak wątroba, trzustka itd). Wraz z andropauzą w ciele mężczyzny zmniejsza się masa mięśniowa, a także ogólna sprawność i wydolność organizmu. Występuje większa tendencja do odkładania się tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicach brzucha), pogarsza się kondycja a także zdolność do koncentracji czy pamięć. Mężczyźni w tym okresie szybciej się męczą, są podatni na zmienność nastrojów. Występuje również wzmożone ryzyko niektórych chorób, jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby nerek, osteoporoza czy problemy z przerostem gruczołu krokowego (prostaty). Andropauza jest rozłożona w latach i postępuje stopniowo, stąd już przy zaobserwowaniu pierwszych objawów można podjąć działania, które złagodzą dalsze dolegliwości (oraz zmniejszą ryzyko miażdżycy czy osteoporozy w przyszłości).
Przede wszystkim nie należy obawiać się (czy wstydzić) wizyty u lekarza. Konieczne jest przeprowadzanie częstszych badań profilaktycznych, dbanie o to, by dieta była uboga w tłuszcze zwierzęce, kontrola ciśnienia, poziomu cholesterolu we krwi a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, odbycie konsultacji urologicznych. Problemy z oddawaniem moczu należą bowiem do jednych z podstawowych dolegliwości andropauzy.
Poza medyczną opieką mężczyzna przechodzący andropauzę wymaga wsparcia psychologicznego . Trzeba mu przypomnieć, że andropauza nie oznacza wcale „pożegnania z męskością”, (mimo zmniejszenia ochoty na seks) a problemy z erekcją nie są niczym wyjątkowym (zwłaszcza po 50 roku życia). Jako, iż w andropauzie może pojawiać się skłonność do depresji, apatii czy problemów z poczuciem własnej wartości, konieczna może być wizyta u terapeuty.

PODZIEL SIĘ: