Jak uniknąć zawału?

Jak uniknąć zawału
Chander R z Unsplash

Zasady profilaktyki w dużej mierze są podobne dla różnego rodzaju schorzeń. Profilaktyki nie wolno ograniczać do „specjalnych okazji”, jej istotą jest systematyczność i regularność. Wprowadzenie zdrowej diety, rezygnacja z używek (zwłaszcza nadmiaru alkoholu czy palenia papierosów) nie powinno być traktowane jako kara. To, co dobre dla organizmu, jest również dobre (na dłuższą metę) dla naszego stanu psychoemocjonalnego. Dbanie o ciało może dawać wiele radości. Zapobieganie chorobom serca w dużej mierze opiera się na regularnych badaniach oraz kontrolowaniu ich wyników.

Dieta i aktywność fizyczna.

W praktyce oznacza to przede wszystkim dietę oraz dostosowaną do naszego wieku i możliwości aktywność fizyczną. Na przykład aby cieszyć się optymalną wartością ciśnienia tętniczego zaleca się stosowanie do zasad niskotłuszczowego odżywiania. Jadłospis powinien obfitować w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, chudy nabiał oraz ryby morskie (a więc dostarczać takich niezbędnych składników jak: kwasy tłuszczowe omega 3, błonnik, witaminy – w szczególności witaminy C i z grupy B, a także potas, magnez czy wapń). Podobne zasady należy wprowadzić, chcąc zredukować podwyższony poziom cholesterolu. Duże ilości sojowego białka zamiast białka zwierzęcego, flawanoidy (obecne m.in. w cebuli, cytrusach czy jabłkach), likopen (który zawierają np. pomidory, arbuzy i morele) czy związki siarki (w czosnku, cebuli) mogą pomóc w syntezie cholesterolu w organizmie. W profilaktyce istotne jest również przeprowadzanie badania elektrokardiograficznego, pomagającego wykryć nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego, a także regularny pomiar poziomu cukru we krwi. Jeśli chodzi o trzeci „filar profilaktyki” czyli aktywność fizyczną, to najlepsze będą takie dyscypliny, które…lubimy.

Rób to co lubisz.

Nie warto się do niczego zmuszać – osoba kochająca górskie wycieczki nie poczuje się dobrze na siłowni. Z kolei zwolennik gier zespołowych nie będzie czerpał przyjemności z aerobiku. Najważniejsze, aby intensywność treningu była dostosowana do naszych potrzeb. Co jeszcze możemy zrobić dla serca? Ten element może okazać się najtrudniejszy (z uwagi na pośpiech w jakim przyszło nam żyć). A chodzi o zredukowanie napięć i stresów. O znalezienie spokoju ducha. Będzie to niewątpliwie posunięcie korzystne nie tylko z punku widzenia kardiologicznej profilaktyki, ale ogólnego stanu zdrowia.

PODZIEL SIĘ: