Sport to zdrowie

Jak wiadomo, lepiej być młodym, zdrowym, szczupłym i bogatym niż…No właśnie. Sport co prawda bogactwa nam nie przyniesie (przynajmniej teoretycznie), ani też nie cofnie czasu, niemniej – może zapewnić doskonałą kondycję fizyczną oraz psychiczną.Zacznijmy jednak od zdrowotnych korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej. Osoby ćwiczące przynajmniej raz w tygodniu są mniej zagrożone chorobami serca, cukrzycą a nawet nowotworami. W dodatku dużo dłużej zachowują samodzielność. W pewnym wieku aktywność fizyczna pomaga nawet uchronić się przed osłabieniem kondycji umysłowej i chorobą Alzheimera.

Ćwicz z przyjemnością.

W czym tkwi sekret? Ćwiczenia powinny być podejmowane z przyjemnością. No i dostosowane do indywidualnych możliwości organizmu. Stopniowo można zwiększać ich intensywność. Kluczem do sukcesu jest jednak systematyczność. Uprawianie sportu wpływa na poprawę kondycji i to we wszystkich wymiarach. Częste uprawianie sportów powoduje polepszenie funkcjonowania intelektualnego – zdolność zapamiętywania wzrasta, podobnie umiejętności decyzyjne. Podczas wysiłku fizycznego wydzielane są ponad to hormony szczęścia. Nie mówiąc już o radości, gdy po spojrzeniu w lustro zobaczymy efekt tych ćwiczeń, w postaci jędrnego, szczupłego ciała. Sport nie tylko pomaga spalać kalorie (co jest oczywiste), ale reguluje również tempo metabolizmu. O wiele łatwiej polubić siebie w nieco atrakcyjniejszej formie. Sport jest więc pośrednio odpowiedzialny również za wzrost samoakceptacji (zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn).

Każda aktywność fizyczna jest korzystna.

Aktywność fizyczna jest korzystna w każdej formie – czy to mniej czy bardziej intensywnego. Co więcej – do wielu dyscyplin nie potrzeba specjalistycznego sprzętu – wystarczy chęć oraz silna wola, by utrzymać regularność ćwiczeń. Codzienna aktywność to mogą być na przykład marsze, poranna gimnastyka, wieczorna wizyta na basenie. Niekonieczne trzeba od razu zwiększać obciążenie treningowe. Wszystko zależy od efektów, jakie pragniemy osiągnąć.

PODZIEL SIĘ: